Любимият ви сладкиш от кафенето може да ви направи по-глупави.
Още: Рюте: НАТО трябва да засили отбранителното производство
Още: За първи път: Британски войници тестваха успешно радиовълново оръжие - убиец на дрон
Ново проучване, проведено този месец във Франция, свързва консумацията на рафинирани въглехидрати с понижаване на когнитивните функции, съобщава американският „Федералист“.
В статията си, публикувана в списание Personality and Individual Differences, френски изследователи проучват връзката между консумацията на въглехидрати и когнитивните способности при 95 здрави млади хора на възраст между 20 и 30 години. От 95-те участници 48 са жени, а 47 са мъже.
Френският екип от учени установява отрицателно въздействие върху познавателните способности и при двата пола. Консумацията на храни с висок гликемичен индекс, предимно рафинирани въглехидрати, като бял хляб и много ултрапреработени храни, "се свързва с намаляване на когнитивното представяне". Когнитивните постижения на индивидите са измерени чрез теста на Wechsler за заместване на цифрени символи.
Още: Зеленски: Словакия плаща със суверенитета си за евтин руски газ, Фицо помага на Путин
Още: Глобална екокатастрофа: Петролният разлив в Керченския пролив задушава руското крайбрежие (ВИДЕО)
Френското изследване далеч не е единственото скорошно проучване, което открива значима връзка между храненето и здравето на мозъка. Миналата година друго проучване от Бразилия, в което са анкетирани близо 11 000 възрастни, установи връзка между ултрапреработената храна и по-ниските когнитивни функции.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Коледното послание на Кейт Мидълтън, което накара всички да се замислят
Още: Артилерията на Путин ще замлъкне без севернокорейските снаряди и боеприпаси
През януари учени от университета Макгил в Монреал откриха връзка между затлъстяването и болестта на Алцхаймер. В статията си, публикувана в Journal of Alzheimer's Disease, изследователите разглеждат моделите на атрофия на сивото вещество, които се наблюдават сред затлъстелите хора и пациентите с болестта на Алцхаймер.
"Нашето изследване засилва предишната литература, посочваща затлъстяването като значим фактор за болестта на Алцхаймер, като показва, че изтъняването на кората може да бъде един от потенциалните рискови механизми", казва Филип Морис, доктор на науките и водещ автор на изследването. "Нашите резултати подчертават значението на намаляването на теглото при хора със затлъстяване и наднормено тегло в средна възраст, за да се намали последващият риск от невродегенерация и деменция."
Установено е, че ултрапреработените храни, макар и пряко да допринасят за затлъстяването, са пряко свързани и с депресивните симптоми и по-кратката продължителност на живота.
Още: Недоволството в Сърбия не спира: Хиляди на протест срещу правителството (ВИДЕО)
Още: „Този ш**ан Al“: Преводаческите умения на външното министерство на Лукашенко (ВИДЕО)
Сред рафинираните въглехидрати са храните, съдържащи фруктоза (сладкиши, вафли и др.), бяло брашно (тестени закуски, баница, кроасани), готови зърнени закуски (корнфлейкс и др.), чипс, солети и други подобни.