Европейската агенция по химикалите (ECHA) публикува предложение на пет държави - Германия, Дания, Норвегия, Нидерландия и Швеция, в което те настояват да бъдат забранени около 10 000 от т.нар. вечни химикали.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
“Вечните химикали” или перфлуороалкилирани химикали (PFAS) се използват в производството на множество предмети от бита - дрехи, шампоани, тигани с тефлоново покритие, текстил и опаковки за храни, но са изключително устойчиви и представляват риск за здравето.
Колко опасни са тези химикали?
Германската министърка на околната среда Щефи Лемке обяви намерението си да сложи край на замърсяването на природата с тези химикали. Според оценките на властите през следващите 30 години в околната среда ще попаднат около 4,4 милиона тона PFAS, ако не се предприемат мерки, съобщава АРД.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Поради химичния си състав PFAS не се разграждат за много дълъг период от време. Макар че това често е полезно в практиката, то означава също, че тези химикали могат да причинят дълготрайни вреди на природата и на човешкия организъм. Има съмнения, че влияят на размножителните способности у човека и могат да предизвикват някои видове рак.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Проучване на Германската агенция за защита на околната среда от миналата година откри наднормени количества PFAS в кръвта на деца и юноши. В доклада на агенцията се посочва, че при една четвърт от подрастващите концентрацията на тези вещества в организма е била толкова висока, че "вече не може да се изключи с достатъчна сигурност въздействието им върху здравето".
Бизнесът критикува предложението
Петте държави представиха съвместното си предложение пред ECHA в началото на януари. През март ECHA ще провери дали предложението е съвместимо с европейското законодателство. Ако това е така, то ще бъде анализирано от учени и резултатите ще бъдат предадени на Европейската комисия. В крайна сметка 27-те държави членки на ЕС ще трябва да решат дали да забранят химикалите. Процедурата ще продължи години и забрана може да бъде наложена най-рано през 2025 година.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Вносителите на предложението предвиждат на бизнеса ще бъде даден срок от 1,5 до 12 години, през който да се заместят въпросните химикали с алтернативи. Германската асоциация на химическата промишленост разкритикува това предложение. Според нея веществата и тяхната употреба трябва да се разглеждат и оценяват поотделно, отбелязва АРД.
"Затова според нас не е уместно да се въведе обща забрана на цялата група PFAS без диференцирана оценка, съобразена с конкретното вещество и приложение." В допълнение към въздействието върху хората и околната среда, при оценката трябва да се вземат предвид и положителните ефекти, и икономическите ползи, смятат от асоциацията.
ОЩЕ: Мащабна кампания в защита на розовото масло пред ЕК, искат да го приравнят с белината
Източник: Дойче веле