Мафиотите не трябва да могат да се приберат вкъщи. Немислимо е да пускаш затворници под домашен арест по време на епидемия. Трябва да се погрижим за тях и да им осигурим всички необходими предпазни средства. Ако ги върнем по къщите им, връщаме и част от държавата в ръцете на организираната престъпност.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Това заяви прокурорът по борбата с мафията и тероризма Федерико Кафиеро Де Рао, цитиран от италианското издание “Ла Република”.
Изявлението на Де Рао дойде едновременно с пускането под домашен арест на трима мафиоти - 78-годишният влиятелен член на Коза Ностра Франческо Бонура, 65-годишният Винченцо Янацо от клана Ндрангета и един от босовете на клана Казалеси - Паскуале Загария.
Последният излежаваше от 2007 г. двайсетгодишна присъда, Янацо бе хвърлен зад решетките за 14 години през 2018 г., а Бонура, осъден на 23 години, бе прекарал в килията едва 9 месеца. Италия държи в затворите си общо 74 влиятелни мафиоти над 70-годишна възраст. Сред тях е и прочутият с жестокостта си Бенедето Сантапаоло, на 81 години, с няколко доживотни присъди.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Италия е най-тежко засегнатата от епидемията страна в Европа. Мафиотите умело използват ситуацията за трупане на дивиденти, а пускането на главатари под домашен арест може да е фатално за италианската правораздаващаа система.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Прокуратурата твърди, че и на тримата престъпници като особено опасни са били наложени строги мерки за изолация, изключващи контактите с членове на мафията. Домашният арест естествено не дава подобна възможност. Властите признават опасността.
“"В този кризисен момент мафиотските организации може да проникнат още по-дълбоко в икономическия живот, особено като подкрепят или дори изкупуват предприятия с финансови затруднения, които не могат да получат достъп до държавна помощ и това ги кара да търсят алтернативни източници на кредитиране", каза Де Рао.