Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще се появят ли "жълти жилетки" на Острова при провал на Brexit?

18 март 2019, 15:30 часа • 1890 прочитания

Великобритания може да има своите "жълти жилетки" при провал на напускането на Европейския съюз. Походът на Найджъл Фараж в подкрепа на Brexit може да прерасне в аналог на френското протестно движение. "Ако Brexit не се състои, ще видим хората да излизат на улиците и да правят същото като тях", предупреждава Ричард Тайс, бизнесмен, близък до Фараж, цитиран от в. Le Monde.

Още: Около 1000 севернокорейски войници вече са загинали в Курск

Още: Олаф Шолц: Тръмп ще бъде предизвикателство, вече е толкова ясно

Включилите се в похода на Фараж поддръжници на Brexit наблюдават с голямо притеснение "окопната война" в британската Камара на общините, довела до подкрепа за удължаване на срока на Brexit. Очаква се британският премиер Тереза Мей да предложи на депутатите да гласуват за трети път за постигнатото споразумение с Брюксел.

Ако предложението ѝ отново бъде отхвърлено, тя заплашва ще поиска голямо увеличаване на срока за напускането на ЕС - което съдържа риска, че Brexit може никога да не се състои. Участващите в протеста в подкрепа на излизането от ЕС се чувстват предадени както от Лондон, така и от Брюксел, отбелязва в. Le Monde.

През уикенда британското правителство прави всичко по силите си, за да убеди депутатите в националния парламент да подкрепят постигнатото от Мей споразумение на гласуването, което може да се състои още утре, пише британският в. Guardian в редакционна статия. Водят се рисковани преговори, особено от страна на северноирландската Демократична юнионистка партия (ДЮП), но има ясни признаци, че Мей отново опитва да наложи своя подход към Brexit.

Тя може да си позволи това само заради решенията, приети от британските депутати във вторник и сряда миналата седмица. Те се противопоставиха на Brexit без споразумение, подкрепиха удължаване на срока за преговорите и само два гласа не им достигнаха за поемане на контрола над процеса на напускане на ЕС. С това депутатите създадоха възможност за реализирането на множество възможности, включително много по-мек вариант на Brexit и втори референдум.

Още: Зеленски: Западните разузнавания бяха в контакт с Русия през трите години война. Аз съм против това

Още: Зеленски: Ще трябват поне 200 000 миротворци, за да се спре нова руска атака след евентуално примирие

Премиерът залага, че депутатите от нейната партия ще се уплашат от тази нова несигурност достатъчно, за да подкрепят позицията ѝ. Особени притеснения предизвиква фактът, че ЕС може да настоява за участието на Великобритания в изборите за Европейски парламент в замяна на почти неизбежното удължаване на срока за преговорите.

Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент

Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"

След седмици, в които без притеснения гласуваха против постигнатото от Мей споразумение с Брюксел, дори твърдите поддръжници на излизането на ЕС са подложени на натиск да не рискуват всичко - и част от този натиск идва от собствените им избиратели, а не от лидерите на Консервативната партия. За мнозина депутати позицията на ирландските юнионисти ще бъде от решаващо значение, отбелязва Guardian.

Всичко това води до три извода. Първият: натискът от противниците на напускането на ЕС и поддръжниците на "мекия" Brexit има ефект. Техните сили имат превес, те имат по-добри аргументи, по-устойчива подкрепа и в крайна сметка, по-голямо влияние.

Вторият извод е, че тези събития можеха да бъдат предвидени. Националното разделение по въпроса за Brexit изискваше компромиси и правене на избори, особено по отношение на единния пазар и митническия съюз, които Лондон трябваше да се стреми да запази. Парламентът започва да възстановява баланса, който подходът на премиера се стреми да унищожи.

BREXIT БЕЗ СПОРАЗУМЕНИЕ - КАКВИ ЩЕ СА ПОСЛЕДИЦИТЕ?

Третият извод е, че всичко това ще продължи. Дори ако Мей успее да убеди депутатите да подкрепят споразумението с Брюксел, това няма да бъде краят: то се отнася до напускането на ЕС, но предстои да бъдат договорени бъдещите отношения. Фанатиците от нейната страна искат те да бъдат минимални, поддръжниците на единството на Великобритания се нуждаят от силни връзки. Процесът на Brexit се проваля, преди всичко защото той е лоша идея и сега все повече хора го виждат. Независимо дали ще спечели гласуването, Мей е на път да загуби спора, подчертава в. Guardian.

"Тези от нас, които винаги са смятали, че Brexit е лоша идея, сега би трябвало да са доволни. Но ние не сме, или поне аз не съм. Причината е очевидна. Много от нещата, от които се страхувахме, се случиха или може да се случат. Още по-лошо е това, че последствията не са ограничени до границите на Великобритания", пише Робърт Самюълсън във в. Washington Post. "

Дори груба оценка на позициите на големите центрове за анализи във Вашингтон показва - не особено изненадващо - че повечето от тях смятат, че Великобритания е изправена пред мрачни икономически перспективи.

Макар че страните от ЕС също биха загубили известен износ към Великобритания, техните загуби биха били далеч по-малки от тези на британския износ към континента. Следователно те могат да бъдат компенсирани далеч по-лесно със засилване на износа към други страни, се казва в доклад на Института за международна икономика "Петерсън".

Британските загуби не са чисто теоретични - някои компании вече обявяват, че спират производството си във Великобритания, а банки преместват големи финансови активи от Лондон към континента. Има сериозни опасения, че британската столица ще загуби традиционната си позиция на водещ финансов център. В същото време хаосът, объркването и противоречията в усилията на британския парламент да намери стабилна политика за Brexit вероятно подкопават сериозно доверието в политическата система на страната и способността ѝ да привлича инвестиции.

По-големият и по-важен въпрос е този за бъдещето на световната търговска система. Резултатите от Brexit са само малка част от по-голям въпрос. Разпада ли се световната търговска система, изграждана през последния половин век? Или проблемите са просто временни? Историята очаква отговор, пише в. Washington Post.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес