Говорителят на руския президент Дмитрий Песков коментира плановете на турската компания Baykar ("Байрактар") да уреди производството на ударни дронове Bayraktar TB2 в Украйна. Песков обеща, че обектът, с чието строителство ще се заеме съвместна турско-украинска компания, ще бъде разрушен веднага.
"Фактът на създаването на такъв обект, най-вероятно, веднага ще попадне в темата за демилитаризацията. Но това само ще удължи страданието на украинците и няма да помогне да се избегнат целите на специалната военна операция", заяви Песков.
The Kremlin said if a factory producing Turkish Bayraktar TB2 UAVs appears in Ukraine, it will become a legitimate target for Russian missiles.
— 301 Military (@301military) August 9, 2022
The Baykar Makina construction agreement in the Kiev region is at the final stage of ratification, it was reported earlier.#Ukraine️
В края на юли турският ТВ канал Haber 7 съобщи, че турският президент Реджеп Ердоган е предложил на руския си колега Владимир Путин сътрудничество за производство на дронове Bayraktar TB2 на компанията Baykar Makina. Компанията принадлежи на братята Байрактар, единият от които - Селджук, е съпруг на дъщерята на Ердоган и баща на внучката му.
По време на срещата между турския и руския президент в Сочи на 19 юли не е било обсъждано закупуването на дронове от руска страна.
На 8 юли посланикът на Украйна в Турция Василий Боднар съобщи, че Baykar Makina е създала украинско подразделение на завода, което се готви за започване на дейност. По думите на дипломата компанията е придобила участък от земя. Боднар допълни, че вече е разработен и проект на самото предприятие, което се планира да бъде реализирано докрай. Според посланика решението е било "почти лично задължение на собствениците на компанията."
The Turkish company Baykar Makina will build a plant for the production of drone Bayraktar in Ukraine🇷🇺
— ZAR ZOV 🇷🇺 (@ZAR_ZOV) August 8, 2022
The company has already registered and bought a land plot, Ukrainian Ambassador to Turkey Vasily Bodnar said🇷🇺 (TASS) pic.twitter.com/AaaT6MVDQH
Турция и Украйна постигнаха споразумение за строителството на завода, след като Киев одобри законопроект за ратифициране на сътрудничество в областта на високите технологии, авиационната и космическите области, съобщи Коммерсантъ.
На 18 юли изпълнителният директор на Baykar Makina Халюк Байрактар заяви, че подкрепя Украйна и никога няма да позволи да се продават "Байрактар"-и на Русия.
Турция се отнася внимателно към доставката на големи количества оръжие на Украйна, след като дронове турско производство "помогнаха на Киев да се защити от Русия", заяви през юни за The Wall Street Journal началникът на Управлението на отбранителната промишленост към администрацията на президента Исмаил Демир.
Доставките на "Байрактар" в Украйна се възприемат болезнено от руското общество, заяви на 4 април посланикът на РФ в Турция Алексей Ерхов в интервю за в. Aydınlık.
Bayraktar TB2 са използвани във военните действия в Ирак, Сирия и Либия, а така също и от Азербайджан срещу Армения по време на войната в Нагорни Карабах през есента на 2020 г. От есента на 2021 година основен купувач на дроновете е Украйна. Украинските въоръжени сили ги използваха за първи път в края на октомври 2021 година.
Припомняме, че в края на юни компанията Baykar реши да даде безплатно три ударни дрона "Байрактар" (Bayraktar) за украинските въоръжени сили. Парите за закупуването на дроновете се събираха от благотворителен фонд на шоумена и доброволец Сергей Притула. "Компанията Baykar е осведомена, че сумата за кампанията "Народен Bayraktar" е събрана, но няма да приеме плащане. Ние молим събраните средства да се насочат за помощ към борбата на народа на Украйна. Трогнати сме от тази солидарност и решимост пред лицето на непреодолимото предизвикателство", се казва в съобщение на компанията.
По-рано, на 29 май гражданите на Литва събраха 5 млн. евро за закупуването на дронове "Байрактар" за украинските военни. Събирането на сумата отне едва 3 дни, вместо планираните 3 седмици. Тогава турската компания отново реши да предаде на Литва дроновете безплатно.
Едно от най-големите предимства на "Байрактар" е високата безаварийност. Размахът на крилете е 12 м, максималната дължина - 6,5 м, а височината - 2,2 м. Полезният товар може да бъде до 150 кг, а запасът на гориво - 300 л бензин. Ударният вариант има четири точки за управляеми авиобомби с лазерна система за насочване. Бордът е оборудван с електрооптична, инфрачервена камера, лазерен далекомер и целеуказател. Дронът може да лети на височина от 5 500 м до 8 000 м.