Северна Македония не отговаря дори на минималните стандарти за борба срещу трафика на хора.
Това се казва в доклад на Държавния департамент на САЩ, предаде БГНЕС.
Македонското правителство е положило повече усилия в сравнение с предходния отчетен период и затова остава на "ниво 2".
"Увеличени са усилията в областта на правоприлагането, включително разследване, съдебно преследване и осъждане на повече трафиканти. Правителството продължи да увеличава ресурсите за приютяване на жертви на трафик на хора. Министерството на вътрешните работи (МВР) и Държавната инспекция по труда подписаха меморандум за сътрудничество с цел подобряване на координацията на разследванията, включително чрез съвместни проверки и обучение. Въпреки това правителството не е постигнало минималните стандарти в няколко ключови области", се казва в доклада.
Още: Доклад от САЩ за България: Корупция, незаконни арести и насилие над мигранти
"Прокуратурата за борба с организираната престъпност и корупцията в РСМ не разполага с достатъчно ресурси, за да се справи с всички случаи под нейна юрисдикция, а някои местни полицаи и районни прокурори не докладват потенциални случаи на трафик на хора на работната група за борба с трафика на хора (Task Force) или на Прокуратурата. Други служители са участвали от своя страна в извършване на престъпления от този характер. Скопие не е отпуснало средства за мобилните екипи, които всяка година идентифицират най-много потенциални жертви, въпреки поетите ангажименти. Местната полиция и някои гранични служители не проверяват за индикатори за трафик на хора и в резултат на това властите вероятно са депортирали някои неидентифицирани жертви, без да им помогнат", се добавя в документа.
Още: Еди Рама се нахвърли на България: "Ужасна, отвратителна политика към Северна Македония"
"През последните пет години, трафикантите на хора експлоатират местни и чуждестранни жертви в Северна Македония, както и македонци в чужбина. Жените и момичетата в Северна Македония са експлоатирани чрез сексуален трафик и принудителен труд в страната в ресторанти, барове и нощни клубове.
Трафикантите на хора с цел сексуална експлоатация набират чуждестранни жертви обикновено от Източна Европа и Балканите, включително Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Молдова, Румъния, Русия, Сърбия и Украйна. Граждани на Северна Македония и чуждестранни жертви, преминаващи транзитно през страната. Те са принудени да работят в секторите на строителството и селското стопанство в Южна, Централна и Западна Европа. Трафикантите, които често са роднини или близки приятели, експлоатират ромски деца чрез принудителна просия и трафик на хора за сексуални услуги в принудителни бракове.
Още: Доклад на САЩ за трафика на хора: Къде е България?
Трафикантите все по-често набират жертви с фалшиви онлайн профили в социалните мрежи и различни онлайн приложения. През 2021 г. трафиканти на хора от Тайван са набирали работници от Тайван с фалшиви обещания за работа в Северна Македония с цел принудителен труд. Престъпниците конфискуват паспортите, удържат заплатите, ограничават движението и създават център за обаждания, в който принуждават тайванските жертви да правят фалшиви повиквания", отбелязва Държавният департамент на САЩ.
Мигрантите и бежанците, които пътуват или са превеждани през македонска територия, особено жените и непридружените деца, са уязвими от страна на трафикантите или други мигранти. Неправителствени организации съобщават, че децата с умствени и физически увреждания са все по-заплашени.