Десетки хиляди членове на италианското движение на „сардините” в Италия се събраха в Рим, като част от кампанията им за борба с ксенофобията и разместването на политическите пластове в страната, съобщи АФП.
Italy's 'Sardines' to pack Rome for anti far-right rally #AFP https://t.co/1JRgPoQYrX
— AFP Photo (@AFPphoto) December 14, 2019
📸 @ADS4AFP pic.twitter.com/dhp2Si1vFZ
Студенти, пенсионери и семейства с деца изпълниха римския площад "Сан Джовани", като някои държаха снимки на сардини и скандираха популярната песен за съпротива "Белла, чао".
"Сардините" отричат всякаква политическа принадлежност и казват, че просто искат да регистрират противопоставянето си на популистки сили, набиращи сила след десетилетие на икономическа стагнация, посочва Reuters.
People rising up against populism. The next thing...
— Alex Taylor (@AlexTaylorNews) December 14, 2019
This in Scotland last night ... massive crowds of anti-Salvini "sardini" in Rome later today ... https://t.co/q08A1FJBUm
"Сардините" се превърнаха в символ на протеста срещу крайнодесния лидер Матео Салвини, който беше министър на вътрешните работи и заместник министър-председател в предишното коалиционно правителство на Италия и открито говореше против имигрантите.
Движението, едва на един месец, стартира в Болоня, когато митинг, организиран от четирима неизвестни активисти, за да осъди расисткият и ксенофобски дискурс на Салвини, зовящ към „омраза и разделение“, събра 15 000 души, изненадвайки всички, припомня БГНЕС.
Italy's Sardine campaigners in Rome today.
— migrant journalist (@MigrantJourno) December 14, 2019
They gather together in massive numbers to campaign against the far right.#Sardine #sardini https://t.co/lSnXgUO3cx
Оттогава „сардините” организират поредица от митинги, които привличат десетки хиляди в Милано, Флоренция, Неапол и Палермо.
"Първият митинг беше срещу Салвини и след това се превърна в движение, утвърждаващо демокрацията: ние сме антифашисти, искаме равнопоставеност, срещу нетолерантността, срещу хомофобията сме", каза за АФП Матиа Сантори, един от основателите на движението.
Сантори, който е икономист и останалите съоснователи - Андреа Гарефа, 34-годишен туристически гид и Роберто Мороти, 31-годишен инженер, казват, че искат да направят политиката „готина“.
Много „сардини” също се борят срещу изменението на климата, мафията и бедността.
Движението насочва вниманието си към малките градове, за които казват, че са "крехка територия", податлива на популизъм.
Движението „Сардина” беше отговор на нарастващата сила в северната част на дясната коалиция, ръководена от Лигата на Салвини.
В края на октомври Лигата спечели историческа победа в местните избори в централната Умбрия, които бяха печелени от левицата от половин век.
Салвини сега се опитва усилено да се опитва да завладее друга крепост на левицата - богатия североизточен регион на Италия. Регионалните избори там са насрочени за 26 януари, а проучванията сочат, че кандидатите на Лигата имат почти равни резултати с настоящия ляв губернатор.