Натискът върху руската икономика, свързан с влошаването на външните условия, може да се запази задълго или завинаги. Това прогнозира ръководителят на Централната банка на Русия Елвира Набиулина, съобщи РИА Новости.
Още: Не само войните: Нова глобална заплаха чука на вратата
Още: Трета украинска атака срещу руските убийци, почернили Суми, пак взривове в Крим
"Като страна в момента губим от участието в международното разделение на труда, защото вносът в Русия е с лихва, а износът - с отстъпка", поясни Наибулина.
В създалата се ситуация трябва да се реагира бързо на промените и да се прояви гъвкавост, отбеляза още тя. В хода на структурна перестройка руската икономика може да се сблъска с технологична деградация, но според Наибулина тук своята роля може да изиграе частната инициатива.
Тя подчерта, че за да се състави оценка на текущото състояние на руската икономика сега не е достатъчно да се следи БВП, а да се вземе и под внимание и благосъстоянието на населението.
Още: Зеленски: Има данни, че Русия е използвала севернокорейска ракета за удара по Киев (СНИМКИ)
Още: Русия атакува Харков, дрон изпепели храм в Белгородска област (ВИДЕО)
По прогноза на властите БВП през 2022 година със сигурност ще има спад. Според министъра на икономическото развитие Максим Решетников инфлацията ще е "осезаемо по-ниска", отколкото заложената в макропрогнозата - 17,5% (съпоставимо с нивото на годишната инфлация в края на май.) Прогнозата за понижаването на БВП бе за ниво от 7,8%.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великобритания се отказва от идеята да изпрати миротворци в Украйна?
Още: Путин видя шанс в търговската война да укрепи икономиката на Русия