Русия се тревожи заради потенциален химически Чернобил

24 юли 2019, 06:50 часа • 7621 | прочитания

Едно от химическите предприятия в Иркутска област изисква рекултивация, без която може да настъпи глобална екологична катастрофа, съизмерима с инцидента в атомната електроцентрала в Чернобил. Това заяви в интервю за вестник "Известия" ръководителят на "Росприроднадзор" Светлана Радионова, предаде БГНЕС.

Още: Уж суха трева: Летище в Саратов гори. Украински пилот на F-16 загина (ВИДЕО)*

Още: Новините от САЩ удариха Полша като бомба: Изтегляне на войски, на което Путин се зарадва

Става дума за компанията Usoliekhimprom, която произвежда хлор и други химически вещества. Според Радионова собствениците са изпомпали всичко възможно от нея и са я оставили на произвола на съдбата. По-специално, предприятието изисква мерки поради тежко замърсяване с живак.

"В сградите на централата се съхраняват контейнери с химически опасни вещества, някои от тях са под налягане. Никой не знае какво има там. В кладенците има отпадъци от петрол. В близост тече река, която има опасност да бъде замърсена", предупреди Радионова.

"Всъщност, това е територия на екологична катастрофа. Трябва да действаме сега, в противен случай ще се сблъскаме с "екологичен Чернобил", обясни ръководителят на руския надзорен орган.

Още: Бомби със закъснител: В Русия направиха молебен срещу абортите (ВИДЕО)

Още: Ново учение на НАТО показа защо Западът не е готов за война с Русия

Според оценката на Радионова, ще са необходими 2 млрд. рубли, за да може да бъдат решени проблемите. А в района на завода в Иркутск е въведен специален режим още от февруари, 2019 година. Изнесени са 1000 контейнера с живак от някои от складовете, работи се за почистване на кладенци с високо токсични вещества и засега руските власти твърдят, че положението е под контрол.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес