Русия може да преустанови чуждестранните инспекции на своя арсенал от стратегически оръжия, включително ядрените ракети, в отговор на "заплахите" от страна на САЩ и НАТО във връзка с кризата в Украйна, обяви руското министерство на отбраната.
Още: Германия остро към САЩ: Украйна можеше да капитулира и без вас
Неоснователните заплахи на САЩ и НАТО срещу Русия заради политиката й към Украйна ние възприемаме като "недружелюбен жест, който позволява да се обявят форсмажорни обстоятелства", е заявил неназован ръководен представител на министерството, предаде БГНЕС.
Готови сме да направим това в отговор на декларациите на Пентагона за спиране на сътрудничеството между министерствата на отбраната на Русия и на САЩ, добавя той.
Пентагонът вече съобщи, че САЩ са преустановили военните връзки между Вашингтон и Москва заради руската интервенция в Крим
Още: За склоняване към дезертьорство: 15 години затвор за бивш украински президент
Още: Курска област не е изцяло руска: "Първи канал" унижи Путин (ОБЗОР - ВИДЕО)
Инспекциите се извършват в рамките на Договора за съкращаване на стратегическите нападателни оръжия (СТАРТ), сключен със САЩ, и на Виенския документ от 2011 г. между страните от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Като се има предвид, че подобни инспекции са въпрос на доверие, в условията на "санкции", обявени де факто от САЩ, не може да има редовни двустранни контакти относно спазването на договора, е посочил представителят на руското военно ведомство
Още: За какво се договориха Тръмп и Зеленски във Ватикана? Анализ за възможното примирие
Още: "Черно море ще е руско езеро": С Крим Путин обгражда НАТО, ще налага контрол и на България
Новият договор СТАРТ между Русия и САЩ бе подписан от американския президент Барак Обама и тогавашния руски държавен глава Дмитрий Медведев и влезе в сила през февруари 2011 година. Той предвижда драконовски съкращения на ракетите и на ядрените бойни глави на двете страни и разрешава 18 инспекции годишно на военни обекти.
Освен спирането на военното сътрудничество САЩ наложиха и визови ограничения, а Обама подписа декрет, разрешаващ замразяване на авоарите на лица и общности, чиято дейност "подкопава демократичния процес и институциите на Украйна" и "заплашва мира, сигурността и стабилността".
Междувременно премиерът на украинския автономен регион Крим Сергей Аксьонов защити решението си за провеждане на референдум за статута на региона, като заяви, че никой не може да отмени гласуването. „Депутатите от Върховния съвет на Крим еднозначно изпълниха решението на жителите на Крим, те подкрепиха провеждането на референдум на 16 март, и никой не е в състояние да го отмени”, каза той.
Още: Чеченският главорез "Тарзан" е убит от украинците в Курск - там, където уж Русия вече победи
Още: Нов папа: Кардиналите насрочат дата за конклав