Румънският премиер Флорин Читу ще бъде изпратен пред вот на доверие в парламента във вторник, като опозицията обвини правителството на ЕС, че "води страната към бездна".
Още: Ще омайва Тръмп: Русия прати успелия си млад мъж
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 03.04.25 - Къде ще е следващата голяма руска офанзива?
Бившият банкер Читу и неговият кабинет положиха клетва през декември миналата година след парламентарни избори, на които Социалдемократическата партия (СДП) беше първа, но не успя да намери съюзници, които да управляват, отваряйки вратата на либералното правителство на Читу, коалиционно правителство, ръководено от PNL.
За да бъде успешно, искането за недоверие трябва да събере 234 гласа, сценарий, който се смята за невероятен от анализаторите.
Социалдемократите и националистическата партия AUR, които подкрепят предложението, имат общо 205 места.
Още: Русия с масирана атака срещу Харков (ВИДЕО)
Още: На фона на растящия страх от война: Швеция подготвя ядрени бункери за 7 милиона души
Дебатът трябваше да започне по обяд, като гласуването ще се проведе вечерта.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Там заличават идентичността на хората": Къде е затворът, в който е Имамоглу?
Още: Защо напускат работа в Германия? Пет причини за масови оставки
Опозицията обвинява правителството, което включва и реформаторската партия USR-Plus, в "обедняване" на румънци чрез замразяване на заплати и пенсии, след като намали обещаното от PSD удвояване на пенсиите, за да овладее дълга.
Румъния, която е сред най-бедните страни в ЕС, е подложена на обстрел от Брюксел заради прекомерния дефицит.
Икономиката, засегната силно от пандемията, се сви с 3,9% през 2020 г., което е най-лошото годишно свиване от 2009 г. насам.
Още: VIP зимнина: Конфитюрът от малини на Меган Маркъл излиза на пазара с цена 14 долара
Още: Кой ще спечели битката за съкровищата на Арктика? Борбата между Китай, САЩ и Русия е с неясен край
Но с облекчаването на ограниченията за коронавирус, Европейската комисия и Международният валутен фонд (МВФ) преразгледаха нагоре прогнозите си за растеж на страната до между 5,1% и 6% за 2021 г. Анализаторите обаче предупреждават за рисковете за икономиката в случай на четвърта вълна на COVID-19, която може да удари след няколко месеца, когато кампанията за ваксиниране спре.
Досега само 4,5 милиона румънци са имунизирани от общо 19 милиона души население. Докато много румънци се колебаят да бъдат ваксинирани, критиците твърдят, че правителството също не е успяло да насърчи хората да си правят ваксина.