Резолюцията за върховенството на закона в България бе приета от евродепутатите със 358 гласа "за", 277 гласа "против" и 56 гласа "въздържал се".
Още: ЕП с резолюция: Лукашенко е диктатор, изборите в Беларус няма да го направят легитимен президент
Още: Зеленски за териториалните амбиции на Тръмп: "Ако са за сметка на Русия, защо не?"
В документа евродепутатите изразяват „недвусмислената си подкрепа за българския народ в неговите легитимни искания и стремежи за справедливост, прозрачност, отчетност и демокрация“. Те осъждат насилствената и непропорционална намеса на полицията, най-вече твърденията за използване на сила срещу жени, деца и журналисти, както и „незаконните и прекомерни одити“ на частни предприятия, изразили своята подкрепа за протестите.
В резолюцията се подчертава, че има „значително влошаване на зачитането на принципите на правовата държава, демокрацията и основните права, включително независимостта на съдебната власт, разделението на властите, борбата срещу корупцията и свободата на медиите“. Текстът посочва и продължаващите системни проблеми в съдебната система, по-специално липсата на законодателна рамка за търсене на отговорност от Висшия съдебен съвет и главния прокурор.
Цели 33 поправки от общо 50, предложени главно от Европейската народна партия (ЕНП) в резолюцията за върховенството на правото и закона в България, отпаднаха. Това стана на гласуване в пленарна зала на Европейския парламент (ЕП).
Още: Съдебна победа за принц Хари и извинение от медиите на Рупърт Мърдок
Отпаднаха всички предложения за поправки, внесени от малтийската евродепутатка Роберта Мецола.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия използва нов дрон-камикадзе в Украйна (ВИДЕО)
Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин
Тя искаше в резолюцията да влязат случаите със съветниците на президента - Пламен Узунов и Илия Милушев, както и текст, в който се казва, че избягалият в Дубай от българското правосъдие Васил Божков финансира протестите срещу правителството на Бойко Борисов и срещу главния прокурор Иван Гешев.
Не бяха приети и поправките на българския евродепутат Ангел Джамбазки. Те основно бяха насочени срещу Истанбулската конвенция.
Преди гласуването групите на социалистите и Зелените изразиха подкрепа за резолюцията, а Европейската народна партия се обяви против.
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
Сред опасенията на евродепутатите е и конституционната реформа, която трябва да бъде в съответствие с международните стандарти, както и евентуалните промени в изборното законодателство, правени близо до предстоящите парламентарни избори. Те са обезпокоени и от разследвания на корупцията по високите етажи на властта без осезаеми резултати, както и от състоянието на основните права, например по отношение на подбуждащи омраза изказвания, основана на пол и сексуална ориентация дискриминация, правата на ромите и на лицата, търсещи убежище.
Евродепутатите осъждат кампаниите за оклеветяване и насилието над журналисти. Те са дълбоко загрижени от влошаването на свободата на медиите, на прозрачността и от липсата на разнообразие в собствеността им, както и от твърденията за отпускане на европейски средства за приятелски настроени към правителството медии.
В резолюцията се посочва необходимостта от по-строг контрол върху начина, по който се изразходват евросредствата.
Очаква се по-късно днес или утре ЕП да разпространи окончателното съдържание на резолюцията. Окончателния текст на резолюцията ще можете да видите тук.