В много региони на Европа се появяват сепаратистки тенденции - например в Шотландия или Каталуния. Кризата убеди и редица жители на италианския регион Венето, че не искат да бъдат управлявани от Рим.
Навремето я наричали "la Serenissima" или "Святата" - става дума за Венецианската република в Североизточна Италия, която по времето на най-големия си разцвет представлява мощна колониална сила. Тя просъществува цели 1 100 години, чак до края на 18-и век. Адвокатът Алесио Морозин иска да съживи тъкмо тази история и да загърби разтърсваната от кризи днешна Италия. "Никой не може да заличи нашата митична и величава история. В провинция Венето живеят пет милиона души, но други осем милиона наши сънародници живеят разпръснати по цял свят", казва той.
Алесио Морозин е председател на най-силното движение за независимост във Венето - "Индипенденца Венета". Борецът за независимост Морозин иска да постигне целта си с легални средства. Той предлага референдум, на който хората между Венеция и Верона да гласуват "за" или "против" самостоятелността на техния регион. 15 италиански евродепутати подкрепят тази идея, както и голяма част от местните хора. Мнозина от тях смятат, че регионът носи на гърба си "мързеливците" от другите части на Италия, поради което ставал жертва на погрешната им политика. Някои пък пледират само за културно-историческа независимост, но за оставане в ЕС. Алесио Морозин и неговите съмишленици не са антиевропейци. Те смятат, че тяхната бъдеща държава трудно би могла да се грижи за външната политика.
"Заедно с Каталуния, Шотландия, Фландрия, Бретания, а защо не и с Бавария бихме създали една силна Европа - но истинска Европа със собствени институции, а не бюрократична Европа", казва Морозин. Погледнато отстрани, мечтите за независимост имат доста фолклорен характер. Човек веднага вижда това дори по вратовръзката на Алесио Морозин, на която е извезан венецианския лъв от площада "Сан Марко". Всъщност има и друга, по-дълбока причина, поради която хората във Венето искат да се откъснат от Италия, казва главният редактор на излизащия в Падуа вестник "Mатино" Джорджо Збриса:
"Хората във Венето, както и повечето италианци имат чувството, че са предадени от държавата. И това чувство се засилва по време на криза. Плащаш извънредно високи данъци от над 50 процента, без обаче да имаш равностоен достъп до обществени облаги. Всичко това поражда протести. Онези, които навремето избираха левицата, сега дава гласа си за десния популист Бепе Грило, а някои отиват и по-далеч като искат да се отделят от Италия".
Движението за независимост на провинция Венето не иска да се обвързва политически с други партии. То не предлага и свои кандидати за евроизборите. В техните очи дори и Северната лига се е дискредитирала като евентуален съюзник, поради това, че твърдо дълго е била част от властта на скандален политик като Силвио Берлускони.
Източник: Дойче веле