Съединените щати и техните съюзници разкритикуваха Русия по време на извънредна сесия на Съвета за сигурност на ООН. Страните осъдиха признаването на контролираните от бунтовници райони в Украйна, и определиха изпращането на "умиротворяващи" войски като грубо нарушение на международното право и "предлог за война".
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Посланикът на САЩ в ООН Линда Томас-Грийнфийлд изрази съмнение относно твърдението на Путин, че руските войски ще имат мироопазваща роля в районите на Донецк и Луганск. "Той ги нарича миротворци. Това са глупости. Ние знаем какви са те в действителност", каза Томас-Грийнфийлд, цитирана от БГНЕС.
#Ukraine: Footage of #Russia’s military “peacekeepers” being bussed in to the Donbas across the border. This is essentially the beginning of the invasion. pic.twitter.com/7pUgkJrJzQ
— Jake Hanrahan (@Jake_Hanrahan) February 21, 2022
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Американският президент Джо Байдън вече подписа указ, с който налага забрана за инвестиции в Донецк и Луганск. В съвместно обръщение председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския парламент Шарл Мишел обещаха сурови санкции за всички отговорни за случилото се с Донецк и Луганск.
Посланикът на Украйна Сергей Кислиця настоя, че границите на страната му остават "непроменени" въпреки действията на Русия.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Междувременно руският посланик в ООН Василий Небензя каза, че Москва все още е "отворена за дипломация за дипломатическо решение" - но предупреди, че Русия няма да се примири с "украинската агресия". "Допускането на нова кървава баня в Донбас е нещо, което не възнамеряваме да правим", добави той. Регионът включва Донецк и Луганск.
Всички представители на страните, присъствали на заседанието на ООН, възприеха заповедта на Путин като основополагаща за разполагане на част от потенциалните сили за инвазия, които са натрупани по границите на Украйна.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
В дълго обръщение към руската нация, в което обявява признаването на контролираните от бунтовниците райони, Путин разкритикува Украйна като държава с режим, който я лишава от суверенитет, многократно намеквайки, че тя е част от Русия. Томас-Грийнфийлд коментира, че речта представлява "поредица от възмутителни, фалшиви твърдения", които са насочени към "създаване на предлог за война".
"Следващите часове и дни ще бъдат критични. Рискът от голям конфликт е реален и трябва да бъде предотвратен на всяка цена", каза заместник-генералният секретар по политическите въпроси на САЩ Розмари ДиКарло.
Британският представител - Барбара Удуърд, каза, че съветът трябва да бъде единен в призоваването на Русия да "деескалира напрежението".
"Русия ни доведе до ръба. Ние призоваваме Русия да отстъпи", каза Удуърд, докато Китай призова за сдържаност от "всички страни".
Джералдин Бърн Нейсън, посланик на Ирландия в ООН, нарече действията на Русия "очевидно нарушение на международното право", заявявайки, че "едностранната стъпка" е "поставила под съмнение всички дипломатически усилия през последните седмици".
Мартин Кимани от Кения посочи, че много страни са "родени от края на империята" и призова да се действа срещу "опасната носталгия" по старите граници на страната, като каза, че ходът на Русия "нарушава териториалната цялост на Украйна".
Русия, която в момента заема ротационното председателство на Съвета за сигурност на ООН, искаше сесията да бъде закрита, но Съединените щати настояха тя да бъде публична.
Признаването от Путин на сепаратистките републики на практика слага край на крехкия мирен план за конфликта от 2015 г. и отваря вратата за пряко руско военно участие. Москва не предостави подробности или дата за плана си за каквото и да е разполагане на "миротворческите" сили, само каза, че "влиза в сила от деня на подписването му".