Полицията във Великобритания започна първото по рода си разследване за изнасилване във виртуалната реалност, след като непълнолетна се оплака, че нейният аватар е бил нападнат във видеоигра. Момичето е под 16-годишна възраст и е получило силен стрес, след като нейният виртуален персонаж е бил нападнат и изнасилен от група непознати аватари.
Още: Евелин Костова и Владимир Зомбори влизат в забавни роли във видео скеч в сервиза на Huawei
Още: Yettel спира да публикува в социалните си медии
Въпреки че самото момиче не е получило никакви физически наранявания, от полицията казват, че тя страда от сериозни психологически и емоционални травми, подобни на тези, които изпитват истинските жертви на изнасилване. Причината е, че виртуалният свят е създаден така, че да бъде максимално убедителен като изживяване за хората, които пребивават в него. Това е първото официално разследване в Обединеното кралство, което се занимава с виртуално сексуално престъпление.
Според Националната асоциация за защита на децата във Великобритания 15% от децата между 5 и 10 години играят игри във виртуална реалност всеки ден.
Още: Ето кое заглавие стана видеоигра на 2023 г.
Още: А1 въвежда нови по-екологични и два пъти по-малки SIM карти
Още: Направи добър жест, а А1 ще го удвои
Снимка: iStock
Още: Върховният съд на САЩ се съгласи да разгледа делото за забрана на TikTok
Още: Yettel със специална празнична оферта
Престъпленията във виртуалната реалност
Според експертите във Великобритания трябва да има начин да се прилагат наказателни мерки за сексуални престъпления във виртуалната реалност, за да бъдат спрени сексуалните престъпници чрез новите технологии да достигат до своите жертви.
Още: Apple представи първите си очила за виртуална реалност
Още: А1 с променено работно време в празничните дни
Още: А1 добавя SPARK към портфолиото си от дигитални услуги Select
Повдигат се обаче и други въпроси - редно ли е органите на реда да разследват виртуални сексуални престъпления, докато все още не успяват да разкрият огромен брой от реални изнасилвания? Освен че дефинирането и разкриването на подобни престъпления е изключително трудно, оказва се, че и чисто географски има някои спънки. Например: по чие законодателство би бил съден извършител на виртуално престъпление, ако физически е в друга държава, в която законите са различни, спрямо местонахождението на жертвата?
Снимка: iStock
От години технологичните умове, начело с основателя на Facebook Марк Зукърбърг, работят за усъвършенстването на изживяването на потребителите в метавселената. Така участниците могат да живеят друг живот виртуално. С помощта на специални очила и други аксесоари потребителите могат да живеят какъвто си живот искат в метавселената и да бъдат какъвто човек решат.