Пандемията от коронавируса принуди членовете на ЕС да свалят маските, доказвайки, че европейската солидарност не съществува и всеки сега е сам за себе си.
Това мнение изрази експертът от Руския институт за стратегически изследвания (РИСИ) Игор Пшеничников. Според него в крайна сметка може да се стигне до това ЕС завинаги да загуби предишния си облик или дори да престане да съществува.
"Лидерите на ЕС възнамеряват да обсъдят действията си чрез видеовръзка на 26 март на фона на ситуацията с разпространението на новия коронавирус. Междувременно подобна среща на върха, проведена преди дни, показа, че рухването на "обединена Европа" е напълно възможен факт. Оказа се, че няма европейска солидарност, в Европа всеки е сам за себе си“, коментира Пшеничников, цитиран от ТАСС.
Според експерта, в ЕС има ясно разминаване във възгледите за проблема с пандемията. Така френският президент Еманюел Макарон се застъпва за обща координирана фискална политика, която би смекчила икономическите последици от кризата, очакваща се в резултат на пандемията.
"Франция счита, че в никакъв случай не е достатъчно всяка държава да се изправи срещу последствията от икономическата криза поради коронавирус само със собствени средства. И затова тя иска координиран план, който би имал за цел да се бори с многото последици от кризата, чиято продължителност е непредсказуема", казва той.
Въпреки това, както Пшеничников обръща внимание, Германия се изказа срещу мерките, предложени от Франция.
"Германският канцлер Ангела Меркел оглавява страни, които подозират, че изявленията на Франция и нейните привърженици са просто поредният опит за отслабване на фискалната дисциплина и за принудително преразпределение на бюджетните потоци от богатите страни в ЕС към по-бедните", обяснява експертът.
"Ясно е, че богатите страни от ЕС не възнамеряват да проявяват солидарност с други страни, които в момента са най-засегнати от коронавируса, като Италия, например.
Освен това нито една държава от ЕС не е предоставила на Италия никаква помощ. Това беше направено само от Китай и пандемията на коронавируса показа какво струва този Евро „съюз“ и „общоевропейските ценности“.
"След всеобщото глобално "оздравяване“ от коронавируса, Европейският съюз може да се представи в нова, разбита форма, ако въобще се е съхранила такава. Пандемията може да завърши с пълен разкол в Европейския съюз," казва експертът.
"В същото време крахът на ЕС е много изгоден за САЩ и конкретно за президента Доналд Тръмп, който счита ЕС, както и Китай, за свои основни търговски и икономически противници."
Можете да следите случаите на коронавирус в България и по света тук.