Африканска чума по свинете (АЧС) вече е констатирана и в Унгария. Вирусът е установен на 21 април в областта Хевеш и е открит в умряла в резултат на болестта дива свиня. Обстоятелствата за възникването на огнището все още се изясняват.
Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте
Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?
От 2016 г. Унгария следи за АЧС по дивите свине в регионите в близост до границите си, като внесените домашни прасета и продукти от свинско месо подлежат на гранична проверка. Освен това от 2017 г. е засилено пасивното наблюдение за болестта и в други райони на страната.
Първото огнище на АЧС в Унгария обаче е засечено извън зоната на наблюдение, като от сега нататък Хавеш ще бъде ограничена зона.
„Африканската чума по свинете е остро вирусно заболяване, за което няма лечение и ваксина. В Европа заразените домашни и диви свине не оцеляват, при тях болестта протича много остро, а смъртността е изключително висока – близо 100%. Заболяването не е опасно за хората, но икономическите последствия от него са пагубни“, коментира Васил Василев, председател на Националната ловна организация (НЛРС-СЛРБ).
Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
***
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
Още: За 2 млрд. долара: Полша договори със САЩ логистична поддръжка за "Пейтриът"
Зa НЛРС-СЛРБ
Националното ловно-рибарско сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България" е най-старата и най-голямата неправителствена организация в страната и на Балканите, правоприемник и наследник на ловно-стрелческа организация "Сокол"- гр. София, основана през 1898 г., както и на Българския рибарски съюз, основан през 1929 г.
Националното сдружение е юридическо лице с нестопанска цел, а днес негови членове са над 140 ловни, ловно-рибарски, рибарски сдружения. Така НЛРС-СЛРБ представлява интересите на над 125 хиляди ловци и риболовци в България.
Още: Невидимите слабости в стабилната система на Путин
Още: Втори път за два месеца: Обща стачка блокира Белгия
От 1931 г. националната организация е член на Международния съвет по лова и опазването на дивеча (CIC). През 2000 г. НЛРС-СЛРБ става пълноправен член и на Федерацията на ловните асоциации на ЕС (FACE). www.slrb.org.