Временна отмяна на 4-процентното правило за оставяне на земя под угар, преразглеждане на безмитния режим, на вноса на птиче месо, яйца и захар - това са първите отстъпки, които протестиращите земеделци в цяла Европа си издействаха от ЕК на фона на разразстващите се масови демонстрации.
Още: Ще ударят "Турски поток": "Драконовата кралица" подплаши близко протеже на Путин
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Заместник-председателят на ЕК Марош Шефчович описа решението от сряда за угара, което се очаква да бъде прието от страните членки в рамките на 15 дни, като подадена ръка за сектора в труден момент. Позовавайки се на наводненията, горските пожари в Гърция, горещите вълни в Южна Европа и сушата в Испания, той каза, че е важно да се слушат фермерите и “да се избягва поляризацията, която затруднява всеки добър разговор и дискусия”. Съгласно новите предложения фермерите няма да бъдат задължени да оставят под угар земя или каквато и да е част от земята за междинни култури до 2025 г.
Още: Външно предупреди за транспортни затруднения в Германия, Гърция и Италия
Европейското фермерско лоби обаче заяви, че “това решение идва късно в земеделския календар и остава ограничено”, призовавайки лидерите на ЕС да направят повече, предава 24 часа.
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
На фона на недоволството ЕК предложи в сряда вносът от Украйна и Молдова да остане необезпокояван още 1 г. - мярка, която на първо място бе причина за масовите блокади във Франция, Германия, Белгия, Италия, Румъния - дори Гърция се присъедини към недоволството. На практика ЕК предвижда защита на европейските фермери, като преразгледа безмитния режим и вноса на птиче месо, яйца и захар. Идеята е, ако вносът от двете държави надвиши средните количества за последните 2 г., Предложенията подлежат на одобрението на ЕП и Съвета на ЕС.
От друга страна, Белгия - председател на Съвета на ЕС, предлага в търговското споразумение с държавите от “Меркосур” (Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай) да бъде включена защита за европейските земеделци. Това се наложи, след като протестиращите поставиха няколко искания - опростяване на бюрократичните правила, ограничаване на търговските договори на ЕС, мерки срещу подбиването на пазара, овладяване на цените на горивата, торовете и тока.
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Още: ЕК с мерки за по-малък внос от Украйна - иска да потуши фермерските протести
По-рано стана ясно, че Еманюел Макрон се е заел да лобира сред държавите - членки на ЕС, за отмяна на 4-процентното правило за необработваема земеделска земя с цел възстановяването ѝ и разясняване относно “Меркосур”. Според “Политико” Макрон е успял да притисне шефката на ЕК с опита си да предоговори търговската сделка със страните от Латинска Америка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Очертава се срещата на върха на ЕС днес да бъде решаваща относно бъдещето на сектора. Тя ще се проведе на фона на фермерски блокади в Солун при откриването на международната аграрна изложба “Агротика”. Фермери от цялата страна пътуваха до там с тракторите си. От полицията увериха, че няма да допуснат земеделска техника в един от най-големите градове в Гърция. Властите в Атина се опитват да намалят напрежението и отпускат помощи до 10 хил. евро на пострадалите от наводнението в Тесалия. Земеделците обаче настояват да се вземат предвид исканията на европейските им колеги.
Още: В помощ на фермерите: Франция затяга проверките в супермаркетите
Подкрепи ги и бившият магистрат от операция “Чисти ръце” в Италия Антонио ди Пиетро. Вече пенсионер, той отглежда 20 хектара земеделска площ. По негови думи съдбата на фермерите е за оплакване, защото до машини не можело дори да се приближат, а работна ръка не се намирала. Той самият не успявал да напои маслиновите дървета и лозята си, а диви прасета унищожавали продукцията му.
Италианецът вини за ситуацията ЕС, който налага еднакви правила за всички, без значение дали са малки, или големи производители, дали се намират в област Молизе, или в Германия.
Още: Фермерските протести в Европа не спират