Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Путин вдига смъртоносните залози за НАТО с гангстерска усмивка, а Запада се огъва от нерешителност

24 ноември 2024, 13:08 часа • 1837 прочитания

Когато през 1962 г. САЩ и СССР бяха на ръба на ядрена война, президентът Кенеди, въпреки огромния риск, показа много твърд подход -  блокадата на Куба и заплахата от незабавен удар срещу Съветския съюз станаха част от стратегията му за сплашване. Кенеди даде да се разбере, че Съединените щати са готови да стигнат докрай, за да защитят своите интереси и сигурността на своите съюзници. И именно това в най-голяма степен убеди СССР да отстъпи и предотврати катастрофата. Това пише в телеграм канала си руско-израелският опозиционер Леонид Невзлин, един от бившите ръководители на петролната компания ЮКОС, който бе осъден задочно от руски съд на доживотен затвор.

За съжаление днес Запада не е твърд и решителен както по времето на Кенеди. От първите дни на пълномащабната война Путин тества Запада, стъпка по стъпка прекрачвайки границите на позволеното, продължава Невзлин. Буча, Мариупол, атаки срещу гражданската инфраструктура – ​​всичко това остана без адекватен отговор от онези, които се обявиха за защитници на демокрацията и свободата.

Още: Сигнал: Русия готова да удари Великобритания с вълна от кибератаки, за да ѝ спре тока

"Съединените щати, които трябваше да водят съпротивата срещу агресора, вместо това прекараха времето си в обсъждане на "червените линии", отбелязва общественикът. Байдън и неговата администрация многократно заявяваха, че не искат да провокират Русия и избягваха всичко, което можеше да доведе до "непредсказуеми последици". И именно тази стратегия, основана на страх от ескалация, се оказа неуспешна, защото Русия, като всяка диктатура, възприема сдържаността като слабост.

"Путин увеличава смъртоносните залози, докато наблюдава предпазливия Запад с нагла, гангстерска усмивка. А Украйна плаща кървавата цена за западната предпазливост."

Още: Пари и редки минерали - затова ще има мир в Украйна: Настроения в САЩ (ОБЗОР - ВИДЕО)

Атаката с междуконтинентална балистична ракета на 21 ноември срещу украинския град Днипро е пример за това как нерешителността и опитите за "непровокиране" само тласкат агресора към нови престъпления. Историята на кубинската криза ни учи, че само издръжливостта и демонстрацията на готовност да се върви докрай могат да накарат Русия да се откаже от ескалация. Това е, което спаси света през 1962 г. И парадоксално, послужи за каузата на международната стабилност, заключава Невзлин.

Буданов: Русия бе подготвила специални списъци с украинци за разстрел още преди инвазията

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес