Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Путин умира от страх: Идва забрана за единствения му опонент за изборите

08 февруари 2024, 11:16 часа • 13095 прочитания

Противникът на войната в Украйна и сочен за най-голям опонент на Владимир Путин на президентските избори в Русия през март - Борис Надеждин - е изправен пред отстраняване от вота. Той може и да не се изправи срещу руския диктатор, след като местната Централна избирателна комисия откри повече от допустимите "невалидни подписи".

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Руската ЦИК обяви за невалидни 9147 подписа в подкрепа на 60-годишния Борис Надеждин, съобщава контролираната от Кремъл агенция "РИА Новости".

ЦИК е проверила 60 хиляди подписа, като допустимият по закон процент на дефекти е 5%. При Надеждин откритите нарушения са при малко над 15% от подписите, нужни за участие в президентските избори. Това стана ясно още преди три дни, когато кандидатът обяви, че би обжалвал пред Върховния съд.

Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС

Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор

В събота ще бъде взето окончателното решение за това кой може да участва в изборите.

Още: Руската ЦИК открила "пропуски" в изборните документи на най-големия опонент на Путин

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Какви нарушения има при подписите според ЦИК?

  • 2885 подписа са заличени поради липса на събирач в списъците и неверни данни от събирачите;
  • 858 подписа са обявени за невалидни от Министерството на вътрешните работи;
  • 11 подписа са на починали лица.

"Това е върхът на цинизма и нарушение на всички правила", заяви Николай Бурлаев, заместник-председател на Централната избирателна комисия. Друг представител на ЦИК пък казва, цитиран от "Комерсант", че за фалшифициране на резултатите от събирането на подписи била използвана "стара база данни на избирателите".

Още: Баби палят полицейски коли и банки: Ало измамници сеят хаос в Русия, ГУР ли е мозъкът? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия

Снимка: Facebook.com/Борис Надеждин

Кандидатът от "Комунистите на Русия" също е спрян

95 587 подписа бяха признати за надеждни. Кандидатът от "Комунистите на Русия" Сергей Малинкович пък има 96 019 подписа, признати за валидни, а 8979 - за невалидни. При него има същия проблем като при Надеждин.

Борис Надеждин представи 104,7 хиляди подписа, а Сергей Малинкович - 104,9 хиляди.

Надеждин предложи отлагане на решението

Надеждин заяви, че в различни региони на Русия е успял да събере повече от 200 хиляди подписа. На 8 февруари той каза, че е събрал много повече подписи, отколкото е внесъл в ЦИК, и предложи да се отложи разглеждането на регистрацията му като кандидат до 10 февруари.

Още: Най-големият опонент на Путин за президентските избори събра нужните подписи: Има ли шанс за победа?

"Според всички проучвания на общественото мнение аз съм на второ място след Путин. Това са десетки милиони хора, които искат да гласуват за мен. А вие ми разказвате за подписите на мъртвите и грешните паспорти. Разбирам, че това е проблем в закона. Ние, разбира се, ще го оспорим", каза той, цитиран от The Moscow Times.

Кой е Надеждин?

Борис Надеждин е единственият политик, който открито се противопоставя на войната на Путин в Украйна, кандидатирал се за президент на Русия. По време на кампанията си той заяви, че решението на Путин да изпрати армията си в Украйна, е било "фатална грешка". Надеждин изрази готовността си да опита да сложи край на конфликта чрез преговори.

Той е бил депутат в Държавната дума в периода 1999-2003 г. В миналото е бил съветник и на убития през 2015 г. Борис Немцов, което означава още политически точки в актива му на опозиционер.

Още: Хиляди руснаци чакат на опашка, за да се запознаят с него. Борис Надеждин - кой е той и какво мисли за Путин

Имаше обвинение към Надеждин, че кандидатурата му била съгласувана с Кремъл, за да се покаже пред света, че в Русия уж наистина има опозиция и изборите за президент са оспорвани. Той отрече това да е така.

Някои анализатори смятат, че антивоенната му позиция става досадна за Путин и че Кремъл може да потърси претекст да го спре. В миналото изборните органи са дисквалифицирали кандидати, чиито подписи от поддръжници са били обявени за невалидни. Кремъл заяви, че не вижда в Надеждин сериозен съперник на Путин, който се очаква да спечели изборите за пореден път. Източници на "Медуза" твърдят, че Кремъл не е готов да позволи на ЦИК да регистрира за участие в изборите политици с антивоенна позиция.

Надеждин внесе подписите в ЦИК на 31 януари. Два дни по-късно представители на Централната избирателна комисия обявиха, че са открити "грешки, които предизвикват изненада". Твърдеше се, че били вписани "мъртви души".

Още: Километрични опашки в Русия в подкрепа на противник на Путин на президентските избори: Започна ли тихата съпротива (ВИДЕА)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес