Преди ден собственикът на частната военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин обяви, че първата група затворници, участвали във войната в Украйна, са завършили 6-месечните си договори и са получили помилване.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
"Те си изработиха договора. Работиха с чест и достойнство. Изработиха си го, както малко хора работят на този свят", каза той, цитиран от контролираната от Кремъл "РИА Новости". Други руски източници публикуваха и кадри на Пригожин докато провежда церемония по награждаване на бившите затворници в рехабилитационен център в Анапа, Краснодарския край на Русия, като освен медали им връчва и документи за помилване.
Въпреки това се оказва, че уж помилваните затворници, наети от ЧВК "Вагнер", в действителност продължават да се водят осъдени и са под административен надзор, написа Олга Романова, лидер на общественото движение "Русь Сидящая" в профила си във Facebook, позовавайки се и на адвокати. Според нея всички затворници, които бяха показани във видеото с Пригожин, са били татуирани със символите на "Вагнер" и ще бъдат призовани отново във войната след 45 дни - но не директно на фронта, а за „формиране на диверсионни групи“ .
ОЩЕ: Наемниците на Пригожин с псувни към Шойгу и генерал Герасимов: Нямаме снаряди (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Същото коментират и от Института за изучаване на войната (ISW). Според доклада им твърденията на Пригожин за помилвания са единствено опит да получи по-голямо политическо влияние. Нито един официален руски правителствен източник не е коментирал тези затворници наистина да са били помилвани, се отбелязва там.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Съгласно руския Наказателен кодекс и член 89 от руската конституция, само руският президент може да помилва дадено лице, въпреки че регионалните комисии и отделни лица могат да подадат петиция до президента с предложение за помилване. Възможно е Пригожин да е подал петиции за помилване на бившите затворници от тяхно име, пишат още от ISW. Възможно е също така Пригожин да твърди, че затворниците са получили помилвания, докато в действителност руски съд просто да им е издал „освобождаване от наказание“ (замяна на присъда лишаване от свобода и/или друго наказание) или Държавната дума на Руската федерация да ги е амнистирала. Но от Института изрично уточняват, че отново нито един официален руски източник не съобщава за подобно нещо.
ОЩЕ: Пригожин посети моргата в новогодишната нощ, пълна с наемници (ВИДЕО)