Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

При дебат с български евродепутати Захариева не даде дефиниция що е то "стартъп", макар това да е в ресора й (СНИМКИ и ВИДЕО)

05 ноември 2024, 11:47 часа • 1214 прочитания

Български евродепутати също взеха участие в дебата с кандидата ни за европейски комисар Екатерина Захариева с ресор "Научни изследвания, иновации и стартъпи" по време на изслушването си в ресорните комисии, предава репортер на Actualno.com в Брюксел.

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

Още: Поредна размяна на удари с дронове между Украйна и Русия, в Лиски петролната база гори пети ден (ВИДЕО)

Кандидатурата ѝ се обсъжда ресорната комисия по промишленост, изследвания и енергетика (IRTE), както и в комисията по култура и образование (CULT), но втората комисия няма да има право на глас при финалното определяне на резултата. Евродепутатите ни, които присъстват на изслушването на Захариева като членове на отговорната комисия, са Цветелина Пенкова (социалисти и демократи), Ева Майдел и Радан Кънев (ЕНП), Петър Волгин (ЕСН), а от втората комисия по образование право на мнение ще имат Христо Петров и Никола Минчев (либерали), Ивайло Вълчев (ЕКР) и Андрей Новаков (ЕНП).

Войната в Украйна - темата на Волгин

Евродепутатът от проруската "Възраждане" Петър Волгин напълно очаквано вмъкна темата с войната в Украйна по време на изслушването на Захариева. По думите му, според доклада на Марио Драги, общото разбиране за Европа е, че силно изостава от САЩ и Китай.

"Заради войната в Украйна ще бъдем принудени да харчим повече пари за сигурност. Трябва ли основната линия на ЕК да е в сектор "Отбрана" и може ли една милитаризираща се Европа да осигури среда за иновации и стартъпи?", попита Волгин, предава репортер на Actualno.com в Брюксел.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио

Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария

Още: Още ядрена енергетика и милиарди за стартъпи в ЕС: Какво обеща Екатерина Захариева пред евродепутатите? (СНИМКИ и ВИДЕО)

"Не Европа или Украйна започна тази война, така че да - имаме нова геополитическа ситуация и ЕС трябва да работи за подобряване на сигурността. Изследванията и иновациите в гражданската си част съвсем не е противопоставяне с политиките по отбрана", отговори от своя страна Захариева. Отговорът й не допадна на проруският депутат, който повтори, че според доклада на Драги страните членки ще трябва да увеличават бюджетите си за отбрана и милитаризиране и попита дали Захариева ще предотврати проникването на войната в иновациите и растежа.

"Надявам се мира да победи войната. Вярвам, че нашата сигурност е свързана с това Украйна да победи в тази война. Усилията, които полагаме за това, не са загубени пари, а са инвестиция в нашата сигурност, защото Украйна воюва за нашата сигурност", подчерта кандидатката за български европейски комисар.

Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп

Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot

Що е то "стартъп"?

От името на групата на социалистите и демократите се включи евродепутатът ни Цветелина Пенкова, която бе докладчик по приемането на доклад от изминалия мандат на ЕП по отношение на нуждата от по-голямо укрепване на системата на стартъпите. В тази връзка Пенкова попита Захариева на какъв етап е Европейската комисия по отношение на изготвяне на дефиницията що е то "стартъп", тъй като само посредством нея може да се гарантира и последващото ефективно финансиране. 

"Една от първите ни задачи е среща със сектора. Има различни идеи за дефиниция, но без легална дефиниция какво е това "стартъп" или "иновативни компании" няма как да осигурим ефективно финансиране за целия сектор, който се очаква с голямо нетърпение", отговори Захариева, но без да посочи конкретна дефиниция или проектодефиниция. Не стана ясно и дали се обсъжда такава, макар именно стартиращите компании и предприятия да са част от евентуалния ресор на Захариева, ако стане еврокомисар по иновациите, научните изследвания и стартъпите.

Още: Politico: Четирите къщи на Екатерина Захариева повдигат въпроси в Европарламента

По същината на изслушването от името на ЕНП думата взе и евродепутатът ни Ева Майдел. "Европа е една научна супер сила, защото 1/3 от световните научни публикации идват от ЕС. Като континент изоставаме в сферата на конкурентоспособността по отношение на САЩ и Китай. Една от целите ни е как да достигнем тези страни чрез внедряване на иновации в икономиката ни. Разполагаме с 95 млрд. евро за научни изследвания", подчерта тя, цитирана от репортер на Actualno.com в Брюксел. Майдел попита как да се преориентира научните изследвания, за да може европейската наука да създава иновации, които да допринасят за развитието на икономиката и икономическия растеж.

"Разликата между нас, САЩ и Япония е в частните инвестиции. Само 40% от европейските дружества инвестиран в иновации. В САЩ са 56%, още повече са в Япония и Южна Корея. Вторият стълб трябва да стимулира сътрудничеството и да сме много фокусирани в приоритизирането. Направен е опит в "Хоризонт Европа" да се намали броят на партньорствата. Забелязва се сложно управление и неефективна система за измерване на частните инвестиции", отговори Захариева.

Българският евродепутат Ева Майдел подкрепи своята колега в ЕНП и в ГЕРБ. Снимка: Ивайло Илиев/Actualno.com

Въпрос по отношение на цифровите инструменти за подобряване на достъпа до култура по програма "Хоризонт Европа" дойде и от евродепутата от либералите Христо Петров. Според него с подобни мерки ще се постигне и успешен цифров преход. "Трябва да се фокусираме и върху регионите. Моето портфолио не е свързано с образованието и културата, но програмата "Хоризонт" ще подпомогне и социалните науки в образованието. Трябва да бъдем инклузивни по отношение култура и образование, но за да постигнем това трябва да имаме сериозни инвестиции и в държавите членки", каза Захариева.

 

Повече ядрена енергетика

Иначе в откриваща си реч кандидатката за еврокомисар от името на България благодари за доверието за номинацията. "До неотдавна служех на българските граждани в подобна зала в София. Изпитвам най-дълбоко уважение към тази институция. Сърдечно благодаря на българското правителство номинацията и за доверието на председателя на Европейската комисия г-жа Урсула фон дер Лайен, която ми повери отговорността за този стратегически ресор", обяви в своето изложение Захариева.

Тя изброи част от ключовите си приоритети, по които ще работи в мандата на новата ЕК, ако бъде избрана:

  • укрепване на европейското пространство за научни изследвания с нов законодателен акт и с цел 3% от БВП на страните членки да се заделят за изследвания и иновации;
  • "27 изследователски стратегии не означават обща европейска стратегия", обяви Захариева, а 90% от инвестиционните средства са от регионални финансирания - тази липса на общоевропейска координация води до неефективност;
  • свобода на движение на изследователски обмен и интеграция;
  • стимулиране на стартъпите с цел увеличаване на производството - европейски форум и цялостна стратегия за развитието им.

"Трябва да поставим науката и иновациите в центъра на нашите политики, за да осигурим бъдещето на Европа", каза Захариева.

"Моят административен и юридически опит на най-високо ниво ще ми помогне да изпълня по най-добрия начин отговорностите си. Областта на политиката, за която съм предложена, е в основата на европейската програма за конкурентноспособност. Трябва да поставим науката и иновациите в центъра на нашите политики, за да осигурим бъдещето на Европа", каза още Захариева, предава репортер на Actualno.com в Брюксел.

Снимка: Ивайло Илиев/Actualno.com

Българската кандидатка получи редица въпроси от евродепутатите от всички страни и политически групи, като сред акцентите бяха темите за бъдещето на ядрената енергетика в Европа, подкрепата за Украйна във войната, дисбаланса във финансирането по различните европейски програми и климатичното бъдеще на ЕС. "Предлагам да удължим програмата на Европа за ядрена енергетика до 2026-2027 г. Наясно съм, че темата е дискусионна", подчерта Захариева.

Самото изслушване на бившия вицепремиер от правителството "Борисов 2" трябва да приключи с окончателен резултат и положително или отрицателно становище на 27 ноември - именно тогава евродепутатите ще гласуват анблок състава на новата Европейска комисия, начело с Урсула фон дер Лайен. Общо пред евродепутатите Захариева отговаря на въпроси близо 3 часа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес