Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предупреждение от европейски профсъюзи: Безработицата в ЕС може да се удвои

30 октомври 2020, 10:58 часа • 2447 прочитания

Числото на безработните в ЕС може да се удвои и да достигне 30 милиона души, освен ако правителствата не удължат мерките си за подкрепа, за да отговорят на пандемията от COVID-19, предупредиха синдикатите правителствата на ЕС в писмо, видяно от EURACTIV, цитирана от Агенция "Фокус".

В момента безработни в ЕС са 15,6 милиона души, с 1,7 милиона повече от началото на кризата с COVID през март.

Според последното изследване на Европейската конфедерация на профсъюзите (ETUC), базирано на информация събрана от национални филиали това число може да се увеличи с 14 милиона, ако националните правителства спрат националните извънредни мерки за подпомаган на бизнеса и работещите.

Поради тази причина генералният секретар на ETUC Лука Висентини изпрати писмо до министрите на финансите и заетостта в ЕС, като ги предупреди за рисковете.

"Съществува голям риск десетките милиони работници, които са отстранени от работа и се възползват от различните мерки за защита на заетостта, въведени от правителствата, да останат безработни, ако разликата между спешните мерки и плащанията по плана за възстановяване не бъде преодоляна чрез подходящи мерки за подкрепа на работниците и фирмите“, каза той.

Висентини посочи, че много правителства удължават извънредните мерки за работниците. „Но това не се случва навсякъде и не всички категории работници са обхванати“, тъй като не са включени някои несигурни работни места, самостоятелно заети лица или сезонни работници.

ETUC призова министрите да удължат краткосрочните работни схеми, докато „тече реално икономическо възстановяване“ и да отстранят пропуските в покритието.

„Апелираме към вас да разгледате тези искания по спешност, за да се избегне трагедия с безработица, от която Европа няма да може да се възстанови“, добави Висентини.

ЕС стартира програма SURE, инструмент на стойност 100 милиарда евро в подкрепа на националните краткосрочни работни схеми, но тя може да не е достатъчна.

Ще останат само 12 милиарда евро, след като 17 държави-членки поискат евтини заеми, докато икономическата и здравна ситуация продължава да се влошава в Европа в резултат на втората вълна на пандемията.

SURE е част от спешното финансиране, предоставено от ЕС за подпомагане на държавите-членки срещу вируса. Европейската инвестиционна банка също инжектира 25 милиарда гаранции на компаниите, а Европейският механизъм за стабилност предлага до 240 милиарда евро евтини заеми на правителствата от еврозоната.

Страните от еврозоната обаче се съпротивляват да използват ESM, като се има предвид стигмата да бъде спасителен фонд на еврозоната. Освен това служителите на ЕИБ заявиха, че ще използват всички гаранции до средата на 2021 г.

Междувременно Механизмът за възстановяване и устойчивост, по-голямата част от 750-милиардния фонд за възстановяване на ЕС, няма "да дойде" поне до есента на 2021 г.

По тази причина Мария Демерцис, заместник-директор на мозъчния тръст Брюгел, също подкрепи идеята за „мостово финансиране“, докато не бъдат въведени средства за възстановяване.

Според нея най-осъществимото решение би било разширяването на SURE, за да се справи с въздействието на втората вълна върху европейския пазар на труда.

Проект на Националния план за възстановяване ще представи Дончев

* Превод: Агенция "Фокус".

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес