Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предстои глобална данъчна реформа в световен мащаб

06 юли 2021, 07:40 часа • 1658 прочитания

Светът е на ръба на „колосална“ революция в данъчната система за големите компании, заяви германският финансов министър Олаф Шолц, съобщава БГНЕС, позовавайки се на "Дойче Веле". Основното споразумение, постигнато от 130 държави, под ръководството на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), може да се определи като историческо. За първи път от 100 години насам световната общност ще постигне съгласие за радикално преструктуриране на данъчната система, което ще я направи по-справедлива за световната икономика, включително интернет.

Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги

Мултинационалните компании вече няма да плащат данъци там, където се регистрират за данъчни цели, а там, където генерират приходи. Това засяга не само големите американски интернет гиганти, като родителя на Google Alphabet, и онлайн търговците на дребно като Amazon, но и китайски и френски корпорации и германски компании като Volkswagen, Daimler и Siemens, които в бъдеще ще трябва да плащат повече. данъци на основните си пазари. В момента това важи само за високорентабилни компании, с продажби над 20 милиарда долара. Това обаче е истинска революция, която ще направи по-малко привлекателни моделите на укриване на данъци, предлагани от Люксембург, Ирландия, Холандия и много финансови убежища в Карибите или Британските острови в Нормандския басейн.

Като втори стълб ще бъде въведен минимален глобален данък от 15% върху печалбата, който първоначално ще се прилага за компании с цифри на продажбите над 750 милиона долара. Именно това доведе до политическа караница в България - от ГЕРБ обвиниха служебното правителство как щяло да вдига корпоративния данък с 5% (от 10% на 15%), а служебният финансов министър Асен Василев обяви това за лъжа и обясни, че става въпрос именно и само за мултинационални гиганти! Това има за цел да сложи край на конкуренцията между страните с ниски данъци.

Дори и заподозрените като Панама и Каймановите острови се съгласиха. Което е най-малкото подозрително. Има ли пак вратички в края на краищата? Разбира се, дори тази „революция“ има изключения. Големите банки и доставчиците на финансови услуги са освободени от натиск от Великобритания, както и петролната индустрия, резултат от брилянтното лобиране от Саудитска Арабия, Русия и мултинационални петролни компании като Exxon. За по-малките държави, тоест бившите данъчни убежища, има специални правила. Инвестициите в производствени съоръжения или логистични центрове служат за намаляване на данъчните задължения. По този начин ще бъде осъществено корабоплаването с международен транспорт.

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)

САЩ направиха крачка напред. Новият министър на финансите Джанет Йелън обещава по-високи данъчни приходи. Според изчислението на ОИСР, общо 100 до 150 милиарда евро трябва да достигнат до касата на финансовите министри. За Германия малко по-малко, около 750 000 000 евро, защото германските компании в бъдеще ще плащат повече данъци в Китай и САЩ. Цифровите наказателни данъци, които вече съществуват във Великобритания и Франция и предвидените в ЕС, трябва да бъдат премахнати. По този начин САЩ и Европа могат да разрешат поне тази част от търговските спорове.

Целта все още не е постигната: споразумението за глобална данъчна реформа е доброволно и трябва да бъде преведено в националните закони. Групата от 20-те най-големи държави обаче ще се съгласи. Страните от ЕС, които се противопоставят - Ирландия, Унгария, Естония и Кипър - вероятно нямат друг избор, освен да си сътрудничат, защото в противен случай те могат да бъдат санкционирани. Решаващият фактор е одобрението на Конгреса на САЩ. Това не е сигурно поради крехкото мнозинство от правителството на Байдън, но е абсолютно необходимо за „революцията“.

Много подробности, както и графикът за въвеждането на новата данъчна система, все още са неточни и трябва да бъдат договорени преди срещата на върха на Г-20 в Рим през октомври. Но преминаването към по-добро и по-справедливо данъчно облагане вече е в ход. Едва сега трябва да бъдем бдителни и да наблюдаваме дали в крайна сметка собствениците на компаниите или клиентите, тоест всички ние, ще плащаме данъчната сметка чрез по-високи цени.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес