Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правителството на Рюте оцеля след вот на недоверие

14 февруари 2018, 06:45 часа • 771 прочитания

Опозицията в Холандия не успя да "извоюва" оставката на премиера Марк Рюте. При гласуването късно снощи в подкрепа на предложението се обявиха 43 депутати от националния парламент, а против бяха 110. Гласуването беше в долната камара на парламента, пише БГНЕС.

Още: Въпреки заплахите на Фицо: Словакия ще продължи да доставя електроенергия на Украйна

Още: Солени глоби за каране на електрическа тротинетка по тротоарите в Барселона

По-рано се очакваше, че ако мине предложението, холандските депутати ще гласуват днес вечерта (14 февруари) вот на недоверие към премиера Марк Рюте. Предложението бе внесено след оставката на външния министър Халбе Зейлстра, депозирана по време на дебат в долната камара. Автор на вота е депутатът-националист Герт Вилдерс от Партията на свободата с мотив, че е "неприемливо" премиерът, който е начело на крехка коалиция, да не информира депутатите за скандала около външния си министър.

Зейлстра подаде оставка във вторник вечерта. Причина стана негова лъжа за среща с президента на Русия Владимир Путин през 2006 година.

В периода 2014-2016 година Зейлстра, който беше лидер на парламентарната група на Народната партия за свобода и демокрация (НПСД) в долната камара на парламента, няколко пъти споменава, че е присъствал на среща във вилата на Путин през 2006 година, по време на която домакинът заявил, че желае да се създаде "Велика Русия", в чийто състав да влизат Беларус, Украйна, трите балтийски републики и евентуално Казахстан. Но в интервю за в. "Фолкстрант" в понеделник, 12 февруари, Зейлстра каза, че не е участвал в тези разговори, а чул историята от бившия изпълнителен директор на компанията Shell Йерун ван дер Веер.

Още: След 12 жертви на масова стрелба: Черна гора планира да затегне контрола на оръжията

Още: Полша изготвя планове за евакуация в случай на природни бедствия или военна заплаха

Освен това, оказва се, че и самите думи на Путин за "Велика Русия" са интерпретирани неправилно: според Веер, словосъчетанието било употребено "в исторически контекст", а министърът му придал "агресивен смисъл".

Министърът на външната търговия и развитието на сътрудничеството на Холандия Сигрид Каг временно ще поеме дейността на министерството на външните работи. Премиерът Рюте каза, че Каг ще съвместява двете длъжности.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес