Германският канцлер Олаф Шолц загуби вота на доверие в парламента на 16 декември, което на практика сложи край на правителството, съставено от неговите социалдемократи, свободните демократи и "Зелените" от 2021 г. насам. Уволнението на финансовия министър Кристиан Линднер поради "различни виждания" в началото на ноември всъщност вече събори коалицията и беше въпрос на време разпадът да се официализира и Германия да се насочи към предсрочни избори. Те ще се състоят през февруари.
Още: Бивш германски министър: Шолц ме уволни, защото исках "Таурус" за Украйна, а той - не
Крахът на правителството само девет месеца преди насрочените редовни избори е изключителен момент за Германия. Това ще бъде едва четвъртият предсрочен вот за 75-те години от създаването на модерната държава.
Германските депутати гласуваха за разпускане на съществуващото правителство с 394 гласа „за“, 207 „против“ и 116 „въздържал се“. А преди вота, Шолц обяви, че докато е канцлер, Германия няма да жертва собствената си сигурност, за да помогне на Украйна - конкретно, като ѝ прати ракети "Таурус". "Зелените" нямат нищо против ракетите да бъдат предоставени на Украйна.
Още: Не сме сами: Бюджетът на Германия за 2025 г. вероятно ще бъде приет чак през лятото
🇩🇪 Germany will not assist Kyiv at the expense of its own security, which is why it’s not sending Taurus missiles or deploying its military to Ukraine, says Olaf Scholz.
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) December 16, 2024
"That is certainly not going to happen while I am Chancellor," he noted. pic.twitter.com/D2xnAdwwQD
Политическа несигурност
Всичко това задълбочава кризата на лидерството в Европа в момент на нарастващи икономически предизвикателства и предизвикателства в областта на сигурността: Експерти видяха необратима криза в германската икономика: "Европа ще я последва".
Политическата несигурност обаче може да продължи с месеци. Очаква се изборите да се проведат на 23 февруари, но дори ако партията на Шолц не завърши на първо място, както се очаква, той ще остане на поста си като служебен канцлер още седмици след това. Шолц ще се оттегли едва след като се сформира нова коалиция, което вероятно няма да се случи преди април или май, прогнозира The New York Times.
Снимка: president.gov.ua
Седем партии ще започнат кампанията за парламента с реалистични шансове за спечелване на места, а според социологическите проучвания някои формации от политическата периферия, особено от десницата, са готови за силно представяне.
Предизвикателствата
Кампанията вероятно ще бъде доминирана от няколко въпроса, които разтърсиха Европа през последните години. Германия и Франция, традиционно двете най-влиятелни страни в Европейския съюз, са затънали в дебати за това как най-добре да съживят затруднените си икономики, да преодолеят нарастващите социални различия, да облекчат тревогите на избирателите относно имиграцията и да укрепят националната отбрана. Те и партньорите им от ЕС гледат предпазливо към Русия, където диктаторът Владимир Путин засили заплахите за използване на ядрени оръжия на фона на войната си срещу Украйна.
Още: Шолц готов да продължи диалога с Путин, макар последният разговор да e бил "разочарование"
Берлин и Париж са разтревожени и от икономическите си отношения с Китай, който се превърна в сериозен конкурент за много от най-важните им индустрии, но не и в процъфтяващ потребителски пазар за европейски продукти, какъвто лидерите отдавна очакваха.
Те се подготвят и за началото на новия президентски мандат на Доналд Тръмп, който заплаши с търговска война и прекратяване на ангажимента на САЩ към НАТО, ако страните членки на Алианса не плащат достатъчно за сигурност.