Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Повишена радиация в Северна Европа. Кой е източникът?

29 юни 2020, 08:15 часа • 6691 прочитания

На 26 юни Международната система за мониторинг съобщи, че е регистрирала превишение на концентрацията на изотопите цезий-134, цезий-137 и рутений-103 над Североизточна Европа на 22-23 юни, пише БГНЕС.

Според данните, те “вероятно произхождат от дейност за граждански цели”, пише AFP, цитирана от 24 часа. Повишената радиация е безвредна за хората, сочат проучванията на няколко правителства, проверили данните. Потвръди го и изпълнителният секретар на организацията Ласина Зербо.

В Twitter организацията публикува и карта, според която източникът на тази лека радиоактивност се намира в район, обхващащ южните части на Швеция и Финландия, Естония, Латвия, и зона, обхващаща северозападната част на Русия, включително Санкт Петербург.

До този момент холандските специалисти не са в състояние да определят източника на радиоактивните частици. Това съобщи в неделя Холандският национален институт за здраве и околна среда.

Холандският национален институт за здраве и околна среда е извършил измервания, за да определи източника на тези радиоактивни изотопи. Проучването е показало, че те са „пристигнали в Скандинавия от посока западната част на Русия“. "Въпреки това, не е възможно да се определи източника им поради ограничения обем данни", подчерта организацията. "В момента страната на произход не може да бъде определена."

Освен руски в района има и финландски и шведски атомни електроцентрали. Но данни за инцидент там също няма, а балтийските страни нямат атомни електроцентрали, уточнява АФП.

Руската агенция ТАСС побърза да опровергае предположенията, като цитира говорител на руския ядрен оператор “Росенергоатом”. Според него двете ядрени централи в Северозападна Русия не са съобщили за никакви проблеми. Централата “Ленинградская” край Санкт Петербург и централата “Колская” край Мурманск работят нормално, посочва руската медия. От “Росхидромет” също опровергаха твърдението, като заявиха за Интерфакс, че край Балтийско море не е открито повишение на нивата на радиоактивни частици. Станцията, разположена в района, не отчита данни над нормата.

Още: "Десетки учени: Русия е виновна за радиоактивно замърсяване на Европа"

Радиационната обстановка у нас е без изменение

Няма изменение в радиационната обстановка в България, заяви заместник-председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Борислав Станимиров.

“От събота - б.р. имаме информация, че в района на Швеция са се появили ниски стойности на изменение на радиационната обстановка. Имахме запитване от Международната агенция в този период дали в нашата страна се е случвала някаква авария. Естествено, при нас няма такъв случай”, каза Станимиров пред БНР.

Експертът добави, че радиационната обстановка по данни на Националната система за радиационен мониторинг е без изменение в последните три седмици.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес