Полският министър на отбраната одобри споразумението относно доставката на 486 системи HIMARS американско производство, за да укрепи Полша отбраната си в случай на евентуална заплаха от страна на Русия, предаде Франс прес. През февруари Държавният департамент на САЩ одобри също тази сделка в размер на 10 милиарда долара.
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Още: Сириец на 19 години е заподозреният за нападението в Берлин
Още: Полша получи от САЩ първата си партида ракетни комплекси HIMARS
Системите ще трябва да бъдат инсталирани на местни шасита и интегрирани към електронните полски командни системи, което ще отнеме около две години. Полша вече обяви, че ще отдели над 4 процента от своя БВП за отбрана, което е 33 милиарда долара, предаде БТА.
Още: Един след друг: 5 руски ракетни комплекса "Бук" са в пламъци след среща с HIMARS (ВИДЕО)
Още: Папа Франциск няма да води неделната служба за втора поредна седмица
Още: WSJ: Путин може да прилъже Тръмп да си поделят Украйна и засилва военните връзки с Китай
"Ние знаем, че лидерите на Кремъл са решили да изградят наново руската империя. Нашата цел е да създадем ситуация, в която едно полско оръжия би могло да разубеди агресора", заяви полският министър на отбраната Мариуш Блашчак.
Още: Капан за руснаци: Чехия предава на Украйна надуваеми HIMARS-и за заблуда на врага (ВИДЕО)
Още: Избори: Комунизмът в Германия тръгна напред срещу "Алтернатива за Германия"
От началото на войната в Украйна Полша сключи големи договори за въоръжаване, основно със САЩ и с Южна Корея. В края на август Вашингтон одобри договор, включващ продажбата на 96 щурмови хеликоптери "Апачи" на Полша на стойност 12 милиарда долара. Други договори бяха сключени с американците за 32 бойни самолета Ф-35 и системи "Пейтриът".
Още: Русия съобщи за унищожени 35 HIMARS-и, но Киев е получил само 20 такива
Договорите с Южна Корея включват хиляда танка K2, 50 бойни самолета ФА-50, 288 многоцелеви ракетни установки K239 и друга техника. Полша също така закупи противовъздушни ракети на стойност 1,9 милиарда долара от британския филиал на европейската оръжейна група Ем Би Ди Ей, както и четири норвежки системи за противокорабни ракети за 1,4 милиарда евро.
Още: Кипър продължава да е в плен на студа
Още: Тръмп все повече се облизва за богатствата на Украйна, скоро очаква споразумение
Следете развитието на войната в Украйна тук