Полша обмисля лицензионна сделка за селскостопанска търговия с Украйна, подобна на тази, договорена с Киев от Румъния и България, предаде Ройтерс, позовавайки се на официален представител, пожелал анонимност. Това ще даде възможност на Варшава да прекрати спора с Киев и да бъдат спрени протестите на превозвачите в Полша, които блокират редица гранични пунктове.
Още: Великобритания обяви кога ще атакува Русия със санкции
Още: До 6 часа призованите да се явят на разположение: Нов закон затяга мобилизацията в Полша
По-рано днес беше съобщено, че превозвачите ще вдигнат блокадите, продължили седмици, по ГКПП с Украйна, като беше посочен напредък в преговорите, но без да бъдат изяснени повече детайли, пише БТА.
От края на ноември България и Украйна въведоха лицензионни режими по отношение на търговията със селскостопански стоки като слънчоглед, рапица и пшеница.
Още: Папа Франциск е в критично състояние, наложило се е кръвопреливане (СНИМКА)
Още: Във Франция: Загинал и тежко ранени полицаи след атака с нож на протест в защита на Конго (ВИДЕО)
Денков обсъди въпроса с украинския министър на икономиката
Днес в по време на Световния икономически форум в Давос министър-председателят Николай Денков обсъди с украинският първи заместник министър-председател и министър на икономиката на Украйна Юлия Свириденко въпроса за вноса на слънчоглед от Украйна, съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет.
Още: Полските превозвачи спират блокадата на границата с Украйна след сделка с властта
Още: Урсула фон дер Лайен е възмутена от нападението срещу представителството на ЕК в София
Още: Без Европа като миротворец в Украйна - друг вариант за чужди войници
Денков и Свириденко бяха категорични, че това трябва да става в съответствие с интереса на българските зърнопроизводители, но и с този на производителите на олио и други продукти от слънчоглед, които имат капацитет да обработват повече зърно, допълват от МС.
Още: Сблъсък между президента и новия кабинет в Полша
Още: В Австрия подготвят коалиционно правителство
Още: НАТО планира да изгради мрежа от тръбопроводи за бърза доставка на реактивно гориво
Потвърдено беше, че договореният през есента на 2023 г. лицензионен режим за внос и транзит ще продължи да се спазва стриктно. А контролът ще се осъществява от министерството на икономиката на Украйна във взаимодействие с българската Агенция "Митници".
В началото на годината министърът на земеделието Кирил Вътев обсъди с министъра на аграрната политика и храните на Украйна Микола Солски действието на въведения лицензионен режим.