Високопоставени представители на САЩ и Европейския съюз са се срещнали с руските си колеги на извънредни тайни преговори в Турция. Целта е била да се реши проблемът с Нагорни Карабах, а срещата се е състояла само няколко дни преди Азербайджан да започне двудневната военна офанзива миналия месец, за да установи контрол над анклава.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Тази дискусия е изключително необичайна, предвид контакта между Москва и Запада по основен проблем на сигурността.
Още: Франция изпраща военна техника на Армения
Целта на срещата
Високопоставен дипломат, запознат с дискусиите, заяви пред Politico, че срещата се е провела на 17 септември в Истанбул като част от усилията за оказване на натиск върху Баку да прекрати 9-месечната си блокада на Нагорни Карабах и да допусне конвои с хуманитарна помощ от Армения.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Според пратеника срещата се е съсредоточила върху това как да се задвижат камионите и да се гарантира, че доставките на храна и гориво ще могат да достигнат до около 100 000 жители. Припомняме, че Ереван обвиняваше Баку в предизвикване на хуманитарна катастрофа за етническите арменци в тогава оспорваната територия, а Азербайджан отричаше.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Снимка: Getty Images
САЩ са били представени на срещата от Луис Боно, старши съветник на Вашингтон за преговорите в Кавказ. ЕС е изпратил Тоиво Клаар, представител на блока за региона. Междувременно Русия е разчитала в разговорите на Игор Ховаев, който е специален пратеник на диктатора Владимир Путин за отношенията между Армения и Азербайджан.
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Нагорни Карабах вече няма да съществува: Азербайджан реши откога
Рядка среща САЩ-Русия
Подобно дипломатическо взаимодействие на високо равнище е рядкост. През март държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и руският външен министър Сергей Лавров се срещнаха в кулоарите на срещата на Г-20 в Индия, но Москва заяви, че не са водени преговори.
В изявление пред Politico официален представител на ЕС казва: "Вярваме, че е важно да се поддържат канали за комуникация със съответните събеседници, за да се избегнат недоразумения". Служителят отбелязва също така, че Клаар се е стремял да поддържа отворени линии на многобройни фронтове през "последните години", включително в разговори с Ховаев и руския заместник-министър на външните работи Михаил Галузин.
Още: Армения обвини Азербайджан за стрелба с жертви в граничен район
Запознат с въпроса американски служител е цитиран да казва, че дискусиите са породени от разбирането, че Кремъл все още има влияние в региона. "Трябва да можем да работим с руснаците по този въпрос, защото те наистина имат влияние върху страните, особено след като в момента се намираме в несигурен момент", казва той.
"Блицкригът" в Нагорни Карабах
На 19 септември Азербайджан започна светкавична офанзива срещу Нагорни Карабах, като изпрати танкове и войски в региона под прикритието на тежки артилерийски бомбардировки. Карабахските арменски лидери бяха принудени да се предадат след ожесточени боеве, в които загинаха стотици хора и от двете страни. Оттогава арменското правителство твърди, че повече от 100 000 етнически арменци са напуснали домовете си и са влезли в Армения.
Още: Почти всички етнически арменци напуснаха Нагорни Карабах
Баку настоява, че има право да предприеме действия срещу "незаконни въоръжени формирования" на своята международно призната територия, и обеща да "реинтегрира" тези, които са останали.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел определи военната операция като "опустошителна", а Блинкен се присъедини към призивите спрямо Азербайджан "да се въздържа от по-нататъшни военни действия в Нагорни Карабах и да осигури безпрепятствен хуманитарен достъп".
Още: Заложник на Азербайджан ли стана ЕС, или спечели от сделката за газа?