Малко вероятно е Европейският съюз да промени 11-ия си пакет от санкции срещу Русия, за да включи забрана за вноса на руски газ по тръбопроводи. Това все пак ще се обсъжда на срещата на върха на Г-7 в Япония, съобщиха дипломати пред Politico.
Още: Зеленски след новия удар по Кривой рог: Русия иска само война (СНИМКИ, ВИДЕО)
Още: Хърватия след приемането на еврото - растеж, потребление и инвестиции. Статистиката
Според проектозаключенията, с които се е запознало изданието Financial Times, клубът на богатите демокрации от Г-7 обмисля мярка, която би забранила на страни като Германия и Полша да възобновят вноса на природен газ от Русия, дори ако Кремъл реши да завърти отново крановете.
Само че това ще трябва да бъде прието от членове на Г-7 като Германия и Италия, които все още имат тръбопроводни връзки с Русия, дори при положение че потокът на газ през тях е намалял почти до нула. Служители на ЕС и анализатори твърдят, че няма консенсус в подкрепа на идеята.
„От това, което чувам, е много малко вероятно това да мине", казва дипломат от страна от ЕС, на която миналата година беше спрян руският газ, говорейки при условие за анонимност пред Politico. "Има твърде голяма съпротива от страна на страните, които зависят от останалия газ", добавя той. "11-ият пакет от санкции е почти готов и вкарването на тази огромна мярка в този момент няма да даде резултат".
Още: Слага си толкова Dior, че се усеща от съседната стая: Тайните на Макрон в нова книга (СНИМКИ)
Преди пълномащабното нахлуване в Украйна Русия доставяше над 40% от газа в ЕС. По данни на мозъчния тръст Bruegel сега този дял е спаднал до по-малко от 8 процента.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: До утре следобед Вучич обявява кой ще е новия сръбски премиер
Още: Силяновска благодари на Радев за помощта при трагедията в Кочани
При два от най-големите маршрути отпреди войната - подводния газопровод "Северен поток" до Германия и газопровода "Ямал", минаващ през Полша, потоците са спаднали до нула. Транзитът през тръбопроводите, минаващи през Украйна, е около една четвърт от довоенното ниво, като само тръбопроводът "Турски поток" през Черно море работи на нива, подобни на тези преди инвазията.
През октомври руският диктатор Владимир Путин, издирван от съда в Хага, заяви, че страната му е готова да възобнови доставките, ако е необходимо.
Не се изключва възможността за включване на тръбопроводите в евентуален 12-и кръг от санкции на ЕС срещу Москва. Точно на това се надяват в Киев.
Още: Бивш белгийски премиер към Тръмп: Вие сте опасен невежа
Още: Арменският президент подписа закона за евроинтеграцията, Русия няма да е доволна
"Забраната за внос на руски газ по тръбопроводи може да бъде добра символична стъпка", заяви украинският министър на енергетиката Герман Галушченко пред Politico. "Тя може да обезсили един удобен начин за Русия да изнудва ЕС и да корумпира европейските политици".
Европейската комисия отказва да коментира доклада за санкциите върху газопроводите.
ОЩЕ: "Ройтерс": Г-7 ще наложи по-строги санкции срещу руския енергиен сектор