Трагичният инцидент в Италия привлече вниманието към опасността от мечките в населените региони на цяла Европа. До каква степен те представляват истинска заплаха за човека?
Още: Не само войните: Нова глобална заплаха чука на вратата
Още: Трета украинска атака срещу руските убийци, почернили Суми, пак взривове в Крим
Колко голяма е популацията на кафявите мечки в Европа?
Според WWF в момента на територията на Европа има общо 10 големи популации и близо 17 000 кафяви мечки. Повече от 7500 от тях живеят в региона на Карпатите и най-вече в Румъния, пише германската обществена медия ZDF. В Западните Балкани и в Скандинавия също има голяма популация на мечки. В България, Гърция и Сърбия има общо между 460 и 660 свободно живеещи кафяви мечки.
Колко често се случват нападения на мечки?
Още: Зеленски: Има данни, че Русия е използвала севернокорейска ракета за удара по Киев (СНИМКИ)
Още: Русия атакува Харков, дрон изпепели храм в Белгородска област (ВИДЕО)
Срещите с мечки в горите на Европа могат да са много опасни, както демонстрира и инцидентът от италианската област Трентино. Между 2000 и 2019 година в Европа са регистрирани 291 случая на нападение от мечка, съобщава международно проучване в реномирания журнал “Nature”. Държавите в Европа с най-много такива инциденти в периода от 2000 до 2015 година са Румъния (131), Словакия (54) и Швеция (28), пише ZDF.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Великобритания се отказва от идеята да изпрати миротворци в Украйна?
Още: Путин видя шанс в търговската война да укрепи икономиката на Русия
През юни 2022 година в Словакия имаше четири поредни инцидента в рамките на няколко дни и в тях имаше ранени хора. През 2019 година в Румъния са загинали осем души след нападения на мечки. Изолирани случаи са регистрирани и във Франция, Испания и Италия, обяснява германската медия.
Биоложката Антье Хенкелман казва пред ZDF, че при такива инциденти обикновено животните са се чувствали застрашени или са защитавали малките си. Такъв е бил и случаят в Италия.
Какъв е рискът от случайна среща?
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 25.04.25 - Колко руски военни са изчезнали на фронта?
Още: Украински министър разкри ще има ли сделка за редките минерали тази седмица
“По принцип кафявите мечки са много предпазливи животни. Отбягват хората, защото изключителните им обоняние и слух ги предупреждават, че са в опасна за тях близост до хора”, казва Мориц Клозе от WWF пред германската медия. “Ако следвате определени правила и се държите по съответен начин, рискът от нападение е малък”.
Биоложката Хенкелман също смята, че шансът да попаднете на мечка или да бъдете нападнат е много малък. „Ако човек си пее или говори на висок глас, когато се движи из райони, обитавани от мечки, животните изобщо няма да ви доближат“, обяснява тя.
Как да се държим, ако срещнем мечка?
Ако все пак се натъкнете на мечка, важно е да се запази спокойствие и да не се правят резки или агресивни движения. В никакъв случай не се опитвайте да бягате или да плашите животното, като хвърляте по него камъни или други предмети, съветва биоложката Хенкелман. Трябва да се избягват всички действия, които биха могли да накарат животното да се почувства застрашено. Най-добре е човек да се оттегли бавно и да даде възможност на мечката да продължи по пътя си необезпокоявано. Ако има белези, че мечката се готви за нападение, най-добре е да се легне по корем на земята с ръце на тила и да не се мърда, докато опасността не отмине.
Източник: Дойче веле