Молдовският парламент одобри законопроект за преименуване на държавния език от молдовски на румънски. Мнозинството от депутатите - 58 от общо 101 - са гласували за приемането му.
Още: В Абу Даби: Еди Рама изнесе серенада на Джорджа Мелони за ЧРД (ВИДЕО)
Още: Председателят на гръцкия парламент се впуска в президентската надпревара
"Законопроектът за изпълнение на някои решения на Конституционния съд беше приет на второ четене с гласовете на 58 депутати", заяви на заседанието председателят на парламента Игор Гросу.
Според текстовете термина "молдовски език" се заменя с "румънски език". Когато става въпрос за Молдова, думите "държавен език", "официален език", "майчин език" се заменят с "румънски език".
Молдовският парламент се състои от 101 депутати и за приемането на законопроекта е необходимо мнозинство от гласовете на присъстващите депутати.
Още: Две години след забраната: Украйна още не дава да се преговаря директно с Путин
Още: Грузинският президент осъди нападението срещу Гиорги Гахария
Законопроектът е предложен от партията "Действие и солидарност", която има 63 места в парламента. Опозиционният блок на комунистите и социалистите се противопоставя на законопроекта. В резултат на това при приемането на проекта на първо четене в парламента се стигна до скандал.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Украйна си върна 25 военнопленници, сред които защитници на "Азовстал" и тежкоболни (СНИМКИ)
През 2013 г. Конституционният съд постанови, че румънският език е държавният език в страната. В същото време, според молдовската конституция, за държавен език в страната се счита молдовският език на латиница, версия, подобна на румънския. Румънският език се изучава в молдовските училища и университети, молдовският език на кирилица се изучава само в Приднестровието.