Държавната дума - долната камара на руския парламент, одобри днес на второ и трето, последно четене законопроект, с който се ограничава до 20 на сто дяловете на чуждестранни акционери в уставния капитал на руски медии. Информацията съобщва БТА, позовавайки се наде ИТАР-ТАСС.
Още: Гърция се поучи от войната в Украйна: Ще развива ракетната си артилерия
Още: Руският газ и АЕЦ Запорожие: Икономическите битки между Русия и Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Законопроектът забранява на чужденци да основават средства за масова информация на територията на Русия с изключение на случаите, когато в международен договор, по който Русия е страна, е предвидено друго.
Ако влезе в сила, законът ще засегне пряко медиите, включително уважаваното икономическо издание "Ведомости". То публикува критични материали за политиката на Кремъл. Изданието е съвместна собственост на финландската медийна компания Sanoma Independent Media, Dow Jones и FT Group.
Sanoma Independent Media също така публикува много лъскави списания и англоезичния вестник "Moscow Times".
Още: Зеленски ласкае егото на Тръмп и трупа преднина пред Путин: Идва ли ендшпилът на войната?
Още: За да не щурмуват през река Днепър: Руснаци сами саботират лодки, твъдят украински партизани
Законът, който трябва да влезе в сила през 2016 г., ще засегне и руското издание на списание Forbes, издавано от германското издателство Axel Springer. Документът забранява създаването или ръководенето на медии от чуждестранни компании или отделни лица, включително от руснаци с двойно гражданство. Той определя лимит от 20% върху чуждестранната собственост.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
В момента Русия не ограничава чуждестранната собственост на печатните и онлайн медии, докато радиото и телевизията могат да имат максимум 50% чуждестранна собственост, информира БГНЕС, позовавайки се на АФП.