Официално: Русия с ембарго върху храните от Запада, но не и върху алкохола

07 август 2014, 12:15 часа • 34356 | прочитания

Руското правителство наложи пълно ембарго на вноса на говеждо, свинско, птиче месо, риба, сирене, мляко, плодове и зеленчуци от ЕС, САЩ, Австралия, Канада и Норвегия за период от една година. Това заяви руският премиер Дмитрий Медведев на днешното заседание на руския кабинет.

Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?

Още: Житейски бизнес план за рускините: Намери си мъж, прати го да умре в Украйна, вземи му парите (ВИДЕО)

Правителството изрично съобщи, че забраната не се отнася за алкохол. Освен това Медведев изрично уточнява, че ембаргото не важи за бебешка храна, както и за закупени за лично ползване продукти от чужбина. Такива продукти, които няма да се пласират на руския пазар с цел търговска облага, няма да бъдат конфискувани на руската граница, казва Медведев, цитиран от ИТАР-ТАСС. Руският премиер уточни, че страната му е готова да промени срока на ембаргото, ако "нашите партньори възприемат конструктивен подход".

"Дълго време се надявахме, че межународните ни партньори ще проумеят колко ненужни са икономическите санкции. За съжаление те не го направиха", завърши Медведев.

Русия заплашва също да забрани полетите над територията й между Европа и Азия. Припомняме, че вчера Канада забрани на руската нискотрафина компания "Добролет" да осъществява полети над канадска територия.

Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании

Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса и Харков (ВИДЕО)

„В течение на една година от деня на встъпване в сила на настоящия указ се забранява или ограничава осъществяване на външноикономически операции, предвиждащи внасянето на територията на Русия на отделни видове селскостопанска продукция суровини и продоволствие от страните, които се явяват държави, взели решение за въвеждането на икономически санкции по отношение на руски юридически и физически лица или присъединили се към такова решение”. Това гласеше съобщение на пресслужбата на Кремъл относно подписан вчера (6 август) указ на руския президент Владимир Путин.

По данни на руското земеделско министерство в Русия през 2013 година са внесени с 6% повече хранителни продукти, отколкото през 2012 година, а общата им стойност е 43,1 млрд. долара. Износът на Русия по това перо за миналата година пък е 16,2 млрд. долара.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес