Настоящият доминиращ щам на COVID-19 е три до шест пъти по-заразен от първоначалния вариант, появил се в Китай, показва ново проучване. Новият щам обаче не е по-тежък.
Още: Учени посочиха идеалната височина спрямо пола и възрастта
Още: Зелената Сахара е била обитаема, но изолирана
Проучването е публикувано в четвъртък в научното списание „Cell“, съобщава „Дойче веле“.
Резултатите от лабораторните изследвания, публикувани в списанието, показват, че настоящата мутация е по-преносима между хората, отколкото предишното проявление на вируса.
"Данните показват, че има единична мутация, която всъщност кара вируса да се репликира по-добре и е с по-висока степен на предаване", каза най-добрият американски специалист по инфекциозни болести Антъни Фаучи пред Американската медицинска асоциация.
Още: Паролите на над 1 милиард потребители в света ще се сменят с "ключове за достъп" до края на април
Още: Ново изследване: Децата на разведени родители са с цели 61 % по-висок шанс за инсулт
Изследователи от Националната лаборатория в Лос Аламос в Ню Мексико и университета „Дюк“ в Северна Каролина си партнират с изследователска група в Шефилд, Великобритания. Учените открили, че настоящият вариант на вируса - D614G - има малка, но значителна промяна в протеина на повърхността на вируса, с помощта на който той нахлува и заразява човешките клетки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Научно изследване определи най-красивото име в света
Още: Северна Америка "капе" в земната мантия, откриха геолози
Изследователският екип провел допълнителни експерименти, анализирайки данни за 999 британски пациенти, хоспитализирани с COVID-19. Те наблюдавали, че тези с новия вариант имат повече вирусни частици в тях, но това не оказва влияние върху тежестта на заболяването им.
Междувременно лабораторните експерименти показали, че вариантът е три до шест пъти по-способен да зарази човешките клетки.
Още: Посочен е гробът на Исус Христос: Археолози откриха неоспоримо доказателство
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Всичко за вируса - следете ТУК.