Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Новата стратегия на ЕС към Русия: противодействие, сдържане, взаимодействие

16 юни 2021, 15:36 часа • 1578 прочитания

Върховният комисар по външни работи Жозеп Борел представи днес съвместно изявление на външнополитическата служба на ЕС и на Европейската комисия за отношенията с Русия. Европейският съюз ще се придържа към три основни принципа: противодействие, сдържане и взаимодействие, съобщи ТАСС.

При сегашните условия перспективата за обновяване на партньорството между ЕС и Русия, позволяващо да се постигне по-тясно сътрудничество, представлява отдалечена перспектива. „Сега нашата задача трябва да бъде търсенето на път, който да промени настоящата динамика и да постави отношенията ни на по-стабилна и предсказуема основа”, каза той по време на пресконференция в Брюксел.

Европейският съюз едновременно ще противодейства, сдържа и ще си сътрудничи с Русия на основата на общо разбиране за целите на Русия и принципите на прагматизма, допълни Борел.

Тази стратегия на замразяване на отношенията с Русия вече е одобрена от Европейската комисия и предстои да бъде приета от държавните и правителствени ръководители на страните-членки на ЕС на срещата на върха на 24-25 юни.

Тя беше представена на следващия ден след срещата на върха ЕС – САЩ в Брюксел, където страните се ангажираха да активизират трансатлантическото партньорство, да прекратят търговските войни и да координират действията си спрямо Русия и Китай.

Жозеп Борел направи допълнителни разяснения относно трите принципа на европейската политика.

ЕС възнамерява на противодейства на Русия както на руска територия, така и на тази в постсъветското пространство. Той смята да работи срещу нарушаването на човешките права в Русия, срещу нарушаването на суверенитета на Украйна и да отговаря на „вредните действия на правителството на Русия, включително при хибридни атаки”. Освен това ЕС възнамерява да „ограничи ресурсите, които правителството на Русия може да привлече за провеждане на разрушителна външна политика”.

Европейският съюз възнамерява да „сдържа” руското влияние на своя територия, на международната арена и в ума на европейските граждани”.

„ЕС трябва да сдържа опитите на Русия да подкопае европейските интереси, като за целта самият Евросъюз трябва да стане по-силен и устойчив”, подчерта Борел.

Европейският съюз ще развива своите кибер и отбранителни способности, както и възможността за „стратегическа комуникация”, т.е. пропаганда. ЕС ще координира тясно действията си с НАТО и с Г-7, както и да „подкрепя своите източни партньори”.

Европейският съюз има готовност да продължи да си сътрудничи с Русия „по няколко стратегически задачи”, където без нея напредъкът е невъзможен. Става въпрос за борбата с глобалното затопляне, с пандемията и общественото здраве.

В стратегията се предлага „провеждането на повече технически консултации с руското правителство по широк кръг икономически дразнители, които намаляват конкурентното предимство на ЕС”. Брюксел е готов да води диалог по Арктика и по други направления на регионалното сътрудничество, както и по урегулирането на глобалните и регионалните конфликти.

Европейският съюз предлага за пореден път „активизиране на контактите между хората”, въвеждайки облекчен визов режим, но само „за определени категории граждани”. 

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес