Норвежката агенция за радиационна и ядрена безопасност (DSA) е регистрирала повишаване на радиацията над установените норми на границата с Русия, съобщава Barrents Observer, позовавайки се на изявление на агенцията.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Според съобщението две радиационни станции са отчели следи от цезий-137 - радиоактивен изотоп, който се отделя при разпадането на уран-235, който е част от горивото за ядрени реактори, както и се използва в ядрените оръжия.
Количеството на цезий-137 в пробите е ниско, макар и по-високо от нормалните стойности - около 5 микробекерела на кубичен метър, пояснява Бредо Мелер от звеното за аварийна готовност на DSA. Радиоактивният изотоп е открит в периода от 9 до 12 септември и само на станции в близост до норвежко-руската граница. Другите станции за радиационен мониторинг - в Северна Норвегия и в Лапландия - не го регистрират.
Още: Пореден хеликоптер се разби в Русия с трима души на борда
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Източникът на цезий-137 е неясен, подчертава DSA. Има няколко атомни ледоразбивача, работещи в Баренцово море, както и ядрени подводници, които на 16 септември влязоха в най-голямото руско военно учение от Студената война насам "Океан 2024". Малко вероятно е обаче да възникне "изтичане" на цезий-137 от работещ реактор в морето, смятат норвежките експерти.
Друга възможност е свързана с разработването или тестването на руската ядрена ракета "Буревестник", която се изстрелва от полигон на архипелага Нова Земя.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Barrents Observer, стъпвайки на сателитни данни, съобщава, че руски специалисти по ядрени оръжия са работили активно на Нова Земя през цялото лято и началото на есента. Специални кораби на "Росатом" са посетили Арктическия архипелаг, а военнотранспортни самолети Ил-76 са били забелязани на летище Рогачево на Нова Земя. Тестването на "Буревестник", който американските власти нарекоха "летящия Чернобил", не беше официално съобщено, посочва The Moscow Times.
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Според американското разузнаване от 13 известни теста на "Буревестник" 11 са завършили неуспешно. През 2019 г. една ракета се разби в Баренцово море и по време на мисия за изваждането й избухна експлозия, която уби 7 души, включително учени от ядрения център в Саров.
Още: Наричат го "Летящият Чернобил? Какво е "Буревестник" - едно опасно, страшно оръжие в ръцете на Путин