Спешна среща по предложението на Европейската комисия за намаляване на потреблението на газ се провежда днес в Брюксел. Министрите на енергетиката и други представители на страните членки се събират часове след като „Газпром“ обяви ново съкращаване на количествата синьо гориво по „Северен поток 1“.
Причината, която Кремъл цитира, е техническа – повреждане на още една турбина на „Сименс“ след проблемите с друга турбина от станцията „Портовая“, която беше ремонтирана в Канада и върната в Европа. Лидерите на ЕС обаче виждат този ход на Путин като използване на газовите доставки като оръжие в отговор на западните санкции.
Енергийните министри ще дискутират обновен документ, базиран на предложението на ЕК, с което всяка държава трябва да намали потреблението на газ с 15% от август 2022 до март 2023 г. То е факт заради опасенията, че Русия напълно ще спре кранчето и че липсата на нужните количества ще постави цяла Европа пред огромен риск тази зима. Първоначалният план на ЕК срещна съпротивата на няколко страни и в обновеното предложение ще има някои изключения.
Ръководителят на енергийната политика на ЕС Кадри Симсон заяви, че очаква одобрение на новата формула, и нарече съкращаването на газовите потоци от страна на Русия „политически мотивиран“ ход.
Министърът на индустрията и търговията на Чехия Йозеф Сикела заяви, че блокът трябва да действа „колкото се може по-бързо“, за да отговори на руската заплаха. „Путин ще продължи да играе мръсните си игрички на злоупотреба и изнудване при доставките на газ“, каза той, цитиран от Deutsche Welle.
Анна Москва – полският министър на енергетиката – каза, че планът, който ще се дискутира, е неутрален за нейната страна. Тя заяви, че Полша няма защо да спестява, след като хранилището ѝ е пълно.
Министърът на околната среда на Ирландия – Иймън Райън, изрази съмнения, че 15% намаление на потреблението ще бъде достатъчно. „Но е по-добре от нищо. Важен е сигналът, който ще изпратим“, твърди той.
В Берлин германският външен министър Аналена Бербок заяви, че ЕС няма да се раздели в отговора си срещу кризата.
В същото време министърът на икономиката Роберт Хабек обвини Русия, че води търговска война. Пред Welt той той коментира решението на "Газпром" да съкрати рязко доставките по „Северен поток 1“: „Даже не им стигна доблест да кажат - намираме се в търговска война с вас. Вместо това разпространяват истории за тези турбини, които са пълен фарс и просто не отговарят на действителността. Сега "Газпром" ще решава по свое усмотрение дали напълно да спре подаването на природен газ. Технически причини за съкращаване на доставките няма", каза Хабек.