Най-големият ядрен реактор в Европа - финландският Олкилуото 3, беше спрян автоматично поради технически проблем, но се очаква да се върне към производство на 21 ноември след ремонт, предаде АФП.
Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)
Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ
ОЩЕ: Франция удължи работата на един от най-старите си ядрени реактори
Olkiluoto 3:n sähköntuotanto keskeytyi sunnuntaina 19. marraskuuta illalla turbiinilaitoksella havaitun vian vuoksi. Syytä selvitetään parhaillaan. Tiedotamme lisää, kun tiedämme milloin laitosyksikkö palaa takaisin tuotantoon. pic.twitter.com/YNHbm4MkPx
— Teollisuuden Voima (@tvo_fi) November 19, 2023
Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Повредата
"Блокът Олкилуото 3 беше в нормален производствен режим, когато повреда в турбинната инсталация автоматично спря производството на електроенергия в съоръжението. По време на повредата съоръжението е работило по предназначение", се казва в изявление на TVO.
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
"Установено е, че причината за повредата е неправилно функциониращо измерване на температурата в охладителната система на генератора", се казва в съобщението, като се добавя, че "инцидентът не е оказал влияние върху ядрената безопасност".
За Олкилуото 3
Европейският реактор с вода под налягане (EPR) от следващо поколение, построен от ръководения от французите консорциум Areva-Siemens, произвежда около 14 % от електроенергията във Финландия.
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Той беше пуснат в редовна експлоатация през април 2023 г., около 18 години след началото на строителството и 14 години след първоначално планираното му пускане в търговско производство.
Подобно на няколко други проекта EPR, той беше засегнат от многократни забавяния на строителството и превишаване на разходите с милиарди долари.
С капацитет за производство на 1600 мегавата Олкилуото 3 е най-големият ядрен реактор в Европа, а украинската електроцентрала "Запорожие" със своите шест реактора е най-голямата ядрена електроцентрала.
През последните години ядрената технология се радва на нова популярност като начин за намаляване на въглеродните емисии.