Малтийката Роберта Мецола от Европейската народна партия (ЕНП) беше избрана за председател на Европейския парламент (ЕП) с абсолютно мнозинство още на първи тур на гласуването във вторник. Тя бе избрана убедително с 458 гласа „за“. Съпернички й бяха шведската депутатка Алис Бах Кунке (Зелените), която събра 101 гласа и испанката Сира Рего от радикалната левица с едва 58 гласа. Полският консерватор Косма Злотовски се оттегли от надпреварата тази сутрин.
В деня на избора си Мецола празнува и рождения си ден.
Тя заема поста на починалия точно преди седмица Давид Сасоли. Предишният председател на ЕП си отиде след дълго боледуване заради усложнения в имунната система.
Не смъртта му обаче е причината за смяната на председателя. Припомняме, че при избирането на Сасоли през 2019 г. бе договорено италианският социалист да заема поста само зо 2022-а, след което да бъде наследен от представител на Европейската народна партия (ЕНП) - първата политическа сила в Парламента. И изборът бе насрочен именно за настоящата сесия - първата за новата година.
Речта си веднага след гласуването Мецола започна така: "Благодаря, скъпи европейски колеги. Първото нещо, което ще сторя като председател на ЕП е да продължа наследството, оставено ни от Давид Сасоли. Той беше боец. Бореше се за нас и за ЕС, вярваше в силата на Европа. Благодаря ти, Давид!"
Тя подчерта, че Европа има шанс да стане първият континент без въглерод и ЕС може да поеме ръководната роля в тази насока.
„Цифровият преход създава нови възможности и ние трябва да стимулираме тези промени“, каза още тя.
Същевременно Мецола заяви, че светът около Общността не е така приятелски настроен, както е бил само преди едно поколение и определи като „недопустими“ нападенията срещу суверенитета и териториалната цялост на Украйна, а положението в Беларус като „опасно“.
В тази връзка тя открои като основно предизвикателство пред Общността колективната сигурност.
„За автократите ЕС е заплаха, просто защото съществува“, каза още тя и допълни, че всички в Европейския парламент ще застанат срещу всеки опит той да бъде унищожен. „Трябва да се сложи край на последната разделена страна в него – Кипър“, посочи още Мецола.
Припомняме още, че Роберта Мецола демонстрира в ЕП през август 2020 г. по време на протестите доброто си отношение към тогавашния премиер и неин съпартиец Бойко Борисов. Тя бе автор на по-голямата част от внесените, но така и неприети в пълнота поправки в резолюцията за върховенството на закона в България и продължаващите протести у нас. Мецола оттегли тогава предложението си, в което обвързва финансово протестите с бизнесмена Васил Божков.
Новината съобщи самата тя в Туитър, като обяви, че го прави, тъй като има неправилна интерпретация по поправката. Мецола бе автор на преобладаващата част от измененията, които целяха да смекчат критичните пасажи срещу премиера и правителството. В един от внесените от нея текстове се настояваше да отпадне мониторинга по механизма за сътрудничество и проверка.Тя настояваше също така в документа да има и критични пасажи за президента.
Това стана причина за гневна реакция срещу нея в социалните мрежи.
Роберта Мецола е защитник на хората с традиционна сексуална ориентация, но е противник на абортите. Обявява се за разселване на мигрантите из стария континент, но с работата си като евродепутат, въпреки че е била докладчик по темата, не е допринася за разрешаване на бежанската криза. Оценките за нея от колегите й, включително и от някои съпартийци от ЕНП, са противоречиви.
Роберта Мецола е майка на четири деца.