Европа трябва да поеме контрола върху собствената си история в този "решаващ момент" за континента. Това заяви френският президент Еманюел Макрон на срещата на върха на Европейската политическа общност, която започна на 7 ноември в Будапеща.
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
"Искаме ли да четем историята, написана от други - войните, започнати от Владимир Путин, изборите в САЩ, технологичните или търговските решения на Китай? Или искаме да напишем собствената си история? Мисля, че имаме силата да я напишем", заяви френският държавен глава.
В интерес на Европа е Русия да не спечели войната срещу Украйна, посочи той.
Още: Зеленски пристигна в Унгария за първи път от началото на войната (ВИДЕО)
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
Президентът подчерта, че Европа трябва да утвърди своята независимост от САЩ в областта на сигурността. Европа трябва да защитава "своите интереси" пред тези на геополитическите си съперници, добави той.
Завърналият се на поста президент на САЩ Доналд Тръмп ще защитава интересите на американския народ, подчерта Макрон. "Европа не трябва да оставя своята сигурност завинаги на Вашингтон. Тя трябва да действа сега или рискува да стане геополитически невидима."
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си
"Готови ли сме да защитаваме интересите на европейците?", обърна се той към събралите се европейски лидери.
Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон
Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)
Орбан събира европейските лидери на стадиона в Будапеща: Ще обсъждат победата на Тръмп (ВИДЕА)