60 задържани (бел. ред. - грузинското МВР актуализира информацията и обяви 107 ареста) и жестоки репресии - в това се превърна вторият ден от мащабните протести срещу новата-стара власт в Грузия в лицето на "Грузинска мечта": Най-голямата ни грешка – хората видяха, че на Запад е по-добре: Грузинският Путин (ВИДЕО и СНИМКИ).
Още: Украйна атакува масирано с дронове Таганрог, където има руско военно летище (ВИДЕО)
Още: Двама украинци плениха 14 руски военни. Руснаците: Дадоха ни шанс да живеем (ВИДЕО)
Видеокадри, заснети в Тбилиси, показват жестокостите на местните сили за сигурност - има заснет случай на човек, ритан в главата, както и на друг, налаган с юмруци. Към това може да се прибавят вече традиционният сълзотворен газ и използването на водно оръдие:
Независимата телевизия "Пирвели" съобщи, че една от нейните журналистки, отразяващи протеста, е била хоспитализирана със сериозни наранявания, след като полицията е пребила нея и оператора. Министерството на вътрешните работи на Грузия съобщи, че двама негови служители са били ранени, тъй като "протестиращите са нападнали вербално и физически полицейски служители, като са хвърляли различни предмети и пиротехнически средства по тях". "За да деескалират ситуацията, служителите на реда са използвали специалните мерки, предвидени в закона", се казва в съобщението.
Още: На рождения ден на Буданов ГУР изненада неприятно Русия
Още: Неочаквано: В Курск руснаците имат повече доверие на украинската армия отколкото на руската
Още: Щурм на парламента и камъни по полицията: Напрежението в Грузия се покачва (ВИДЕА)
Протестиращите отново опитаха да издигнат барикади на булевард "Руставели", в близост до грузинския парламент и отново грузинската полиция и специализирани части се намесиха със сила. Репортери на АФП съобщиха за малък пожар на улицата на мястото на протеста и два хвърлени коктейла "Молотов":
Още: Украйна отмъсти за убити от руснаците 59 души с ракета на погребение
Още: Фицо плюе по Зеленски и Украйна, докато се шири в хотел с нощувка над 5700 евро (ВИДЕО)
Новата-стара власт в Грузия не бива призната
В телевизионно обръщение към нацията прозападният президент Саломе Зурабишвили, която е в конфликт с управляващата партия, заяви: "Движението на съпротивата започна... Аз съм солидарна с него. Ще останем единни, докато Грузия не постигне целите си: да се върне на европейския си път, да осигури нови избори", предаде БГНЕС. Изявлението на министър-председателя Иракли Кобахидзе на 28 ноември, че Грузия няма да се стреми да започне преговори за присъединяване към Европейския съюз до 2028 г., предизвика яростна реакция от страна на опозицията и вече двудневни протести. Премиерът Кобахидзе обвини опозицията и посланика на ЕС в Грузия, че изопачават думите му, и настоя, че членството в блока "до 2030 г." остава негов "основен приоритет". Депутатите от "Грузинска мечта" гласуваха единодушно Кобахидзе да продължи да бъде министър-председател, въпреки че опозицията бойкотира парламента и досега не е влязла на нито едно негово заседание. Един от авторите на грузинската конституция, Вахтанг Хмаладзе, заяви, че всички решения, взети от новия парламент - включително номинацията на Кобахидзе - са невалидни, тъй като той е одобрил собствените си пълномощия в нарушение на законовото изискване да изчака решението на съда по искането на Зурабишвили за анулиране на изборните резултати.
Още: Ако Зеленски иска пак да е президент на Украйна: Как ще реагира съпругата му? (ВИДЕО)
Още: Албания е пред грипна епидемия
"Самопровъзгласилото се правителство на „Грузинска мечта“ прави всичко възможно, за да унищожи шансовете на Грузия да се присъедини към ЕС. Те знаят, че тяхното авторитарно управление е несъвместимо с членството в ЕС. Но грузинците принадлежат на Европа и затова днес сме тук, на улицата", заяви една от демонстрантките, 39-годишната учителка Лаура Кекелидзе.
In Tbilisi, the cops are chasing the protesters. They do not yet seem to be afraid of the crowd. The sounds of fireworks can be heard.
— WarTranslated (Dmitri) (@wartranslated) November 29, 2024
Source: https://t.co/1jZZ05UEO3 pic.twitter.com/66F56lt3kb
Бившата съветска република официално получи статут на кандидат за членство в ЕС през декември 2023 г. Според социологически проучвания 80% от населението подкрепя присъединяването към блока. Но по-рано тази година Брюксел замрази процеса на присъединяване на Грузия, заради изборните измами на вота за грузинския парламент преди около месец, който официално затвърди пълното мнозинство на прорурската "Грузинска мечта".
Още: Грузинският посланик в България подаде оставка в знак на протест
Протести се проведоха и в други градове на Грузия, съобщи независимата телевизия Mtavari. Най-малко четирима демонстранти са били арестувани във втория по големина град в Грузия - Батуми, съобщават местните медии. Полицията съобщи, че са били ранени 32 полицаи, а 43 протестиращи са били задържани "за неподчинение на законни полицейски заповеди и за дребно хулиганство" - общо в Тбилиси били пострадали още 10 полицейски служители.
Protesters in Tbilisi smashed the windows of the office of the ruling Georgian Dream party on Rustaveli Avenue and threw stones at it. pic.twitter.com/SiKZIQaxmG
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) November 29, 2024
Европейски държави и правозащитни групи изразиха загриженост във връзка със ситуацията. "Действията на полицията в Тбилиси са поредната наказателна атака срещу правото на мирни събрания", заяви Амнести Интернешънъл. Сред страните, изразили загриженост, бяха Франция, Великобритания, Украйна, Полша, Швеция и Литва. Съветът на Европа осъди това, което нарече "брутални репресии", като призова Грузия да остане "вярна на европейските ценности".
Още: Счупена ръка, счупен нос: Бити от полицията на властта опозиционери и журналисти в Грузия (ВИДЕО)