Ултранационалистическият президент на Република Сръбска, Милорад Додик е получил покана от президента на Беларус Александър Лукашенко за официално посещение.
Още: 29 декември, 2024 година: Тогава ли ще избухне гражданска война в Грузия? (ВИДЕО)
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Поканата на Лукашенко беше предадена на Додик от посланика на Беларус в Босна и Херцеговина Владимир Улахович по време на срещата им в Баня Лука, съобщи "Албениън пост".
Още: Президентът на Република Сръбска се срещна с Путин
В публикация в социалната мрежа X Додик написа, че е информирал посланика на Беларус за политическата ситуация в РС, като добави, че Република Сръбска е "институционално стабилна" и заяви, че спазва Конституцията и Дейтънското мирно споразумение, и подчерта " ангажимента на институциите на РС да поддържат мира и стабилността".
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Още: Анализатор съзря разрив между най-известните сръбски лидери
Беларус е съюзник на Руската федерация и като такъв е в списъка със санкции на западните държави. Минск многократно помага на Кремъл в непровокираната агресия срещу Украйна.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Лукашенко и Путин подкрепят Додик
Лукашенко е верен на руския президент Владимир Путин. И двамата изразяват подкрепата си за Додик, който е обвиняван в предприемането на дестабилизиращи действия в Босна и Херцеговина, които противоречат на Дейтънското споразумение.
Република Сръбска е и причината Босна и Херцеговина да не може да наложи санкции на Русия заради агресията ѝ в Украйна, като по този начин се нарежда до Сърбия сред малкото страни на стария континент, които не са съгласувани. със западната политика.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Додик за американските санкции срещу Вулин: Добре дошъл в клуба, братко
Самият Додик е санкциониран от Съединените американски щати и Обединеното кралство, а поради дестабилизиращите му действия Европейският съюз често е призоваван да направи същото.