Германското министерство на вътрешните работи определя броя на членовете на италианската мафия, действащи на територията на Германия, на около 1000 души. Това сочат данните на Федералната криминална служба (криминалната полиция) и на съответните служби на отделните провинции. Те са успели да идентифицират общо 1003 заподозрени членове на италианската организирана престъпност, живеещи постоянно в Германия, цитира изданието RND (Редакционна мрежа Германия) отговора на Министерството на вътрешните работи на въпрос на Зелената партия.
От тях 519 принадлежат към Ндрангета, 134 - към Коза Ностра, а 118 - към Камора. Според данните броят им се е увеличил с 87 в сравнение с предходната година, като мафиотите са работили предимно в сферата на ресторантьорството, хранително-вкусовата промишленост и в бизнеса с автомобили.
Какви са печалбите на мафията?
Още: Амбицията на ЕС: Заграбеното от мафията да се ползва за добро
Извършени са престъпления с незаконни упойващи вещества, както и пране на пари и данъчни измами, се казва още в информацията. Установени са приходи от престъпна дейност на обща стойност около 2,3 млн. евро, от които обаче са били конфискувани едва 683 000 евро. Не се посочват броят на наказателните производства срещу мафията и размерът на действителните печалби, уточнява по темата ZDF.
Зеленият депутат от Комисията по вътрешните работи в Бундестага Марсел Емерих казва, че днес мафията плете своята мрежа в Германия, както и в самата Италия. Според него мафиотите "все по-често успяват да установят отношения с политици и фирми под прикритието на уж уважавани бизнесмени".
Необходими са повече средства за борба с мафията
Германия е "пералнята на Европа" за престъпници, казва Емерих. Според оценките всяка година се изпират над 100 милиарда евро. А това, че имоти вече не могат да се купуват с пари в брой депутатът смята за първа, макар и малка, стъпка в правилната посока.
Още: Испания върна на Италия укриващ се мафиотски бос
Необходими са обаче и по-решителни действие срещу прането на пари, организираната престъпност и престъпните финансови мрежи. По думите му правоприлагащите органи трябва да са в състояние да провеждат сложни разследвания и да бъдат обезпечени с необходимите ресурси за това. Необходимо е също така да се подобри сътрудничеството между федералното правителство и правителствата на отделните провинции, гласи друга препоръка.
Източник: Дойче веле
Новата Камора - по-жестока от всякога. Само образованието може да я победи
Италианската мафия не се страхува от германското правосъдие