Бившият американски президент Бил Клинтън разказа, че още през 2011 г. осъзнал, че е "само въпрос на време" Владимир Путин да предприеме стъпки по отношение на Украйна. Това се случило след смразяваща дискусия с руския президент в Давос, Швейцария, предава “Файненшъл Таймс“.
Още: Забраниха корабоплаването в няколко пристанища на Гърция (ВИДЕО)
По време на тази среща Путин е отхвърлил споразумението, договорено с посредничеството на САЩ от неговия предшественик Борис Елцин, за зачитане на територията на Украйна в замяна на това Киев да се откаже от ядрения си арсенал от съветската епоха.
"През 2011 г. - три години преди да завземе Крим - Владимир Путин ми каза, че не е съгласен със споразумението, което сключих с Борис Елцин", спомня си бившият американски президент. "Той каза: "Не съм съгласен с него. И не го подкрепям. И не съм обвързан с него." И от този ден нататък знаех, че това е само въпрос на време."
Клинтън сподели този спомен по време на съвместна изява със съпругата си Хилъри, бивш държавен секретар и кандидат за президент.
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Още: Холандската военна помощ за Украйна ще достигне 10 млрд. евро
Семейство Клинтън призоваха Запада да засили подкрепата си за Украйна и заявиха, че Киев би могъл да надделее, ако му бъдат предоставени подходящи оръжия и боеприпаси. Те предупредиха, че ако Украйна не бъде подкрепена, това ще окуражи не само Путин, но и китайския президент Си Дзинпин.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Русия разположи боен кораб с крилати ракети в Черно море
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
ОЩЕ: Путин, пий си хапчетата: Рускоезичните латвийци не искат да бъдат "освобождавани" (СНИМКИ)
По-рано в интервю за ирландския канал RTÉ Бил Клинтън призна, че съжалява, че през 1994 г. е убеждавал Украйна да се откаже от ядрените си оръжия. Той смята, че Русия нямаше да нахлуе в Украйна, ако днес Киев все още разполагаше със средства за ядрено възпиране. „Чувствам се лично отговорен, защото ги накарах [Украйна] да се съгласят да се откажат от ядрените си оръжия. Никой не вярва, че Русия щеше да се реши да нахлуе, ако Украйна все още разполагаше с нейните ядрени оръжия“, каза той в интервюто през април.