В края на октомври 2022 година Европейският съд постанови да бъде анулирано решението на Европейския съюз относно въведените срещу Дмитрий Овсянников - бивш губернатор на анексирания Севастопол и бивш заместник на федералния министър на промишлеността, санкции.
Още: Фицо се уплаши от "преврат" като Майдана в Украйна, спешно затяга мерките
Още: Около 1000 севернокорейски войници вече са загинали в Курск
Съдът мотивира решението си с това, че Овсянников вече не заема длъжността, заради която е попаднал под санкциите. Срокът за апелация е изтекъл. По всичко изглежда, че бившият чиновник, ръководил анексирания регион може да пътува в Европейския съюз и дори да прави бизнес на Запад, предаде Медуза.ио.
Овсянников става губернатор през 2016 година, когато е на 39 години, тогава той е най-младият губернатор.
В началото на 2018-та започват да се получават сигнали за спорни назначения, застрояване на зелени зони и корупция, свързани с дейността на Овсянников. Тогава се твърди, че властите на Севастопол за превели два милиарда рубли в малка банка като аванс за строителството на пречиствателни съоръжения за града, а две седмици по-късно банката фалира. В крайна сметка договорът е признат за незаконен и началникът на строителния отдел на Севастопол получава седем години затвор.
Още: Олаф Шолц: Тръмп ще бъде предизвикателство, вече е толкова ясно
Още: Вучич: България и други страни от ЕС работят срещу Сърбия
През пролетта на 2019 противниците на Овсянников се опитват да организират референдум за оставката му, но не успяват. Самият Овсянников подава оставка няколко месеца по-късно и повече не заема държавни длъжности. През декември 2020 той се обръща към съда на ЕС с молба да бъдат снети санкциите. Подчертава, че санкциите му пречат да развива бизнес на територията на ЕС,в частност в Кипър.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: КНДР планира да изпрати подкрепления в Русия до два месеца: The New York Times
Още: Зеленски: Западните разузнавания бяха в контакт с Русия през трите години война. Аз съм против това
Изданието "Медуза" нарича позицията на ЕС по случая "знакова" за руските чиновници: "Това показва механизма на действията на санкциите. Ако са те внесли в списъка - напусни и се опитай да излезеш от него. За чиновниците това е потенциално интересно, особено ако не са пряко замесени във войната."
Според експертите тази практика може да се окаже "важна в бъдеще".