Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кабинетът на Мей е обсъждал евентуално де факто отлагане на Brexit до 24 май

06 февруари 2019, 07:37 часа • 1594 прочитания

Британските министри са имали тайно заседание, за да обсъдят отлагането на Brexit, пише британският вестник The Telegraph.

Евентуалната нова дата за излизане може да е де факто 24 май, като идеята на кабинета на Тереза Мей е тя да убеди ЕС да даде "гратисен период" от 2 месеца след 29 март, когато трябва да се случи Brexit, за да може Великобритания да въведе в ред определено свое законодателство. Този период можело да стане факт при съгласие и от ЕС, ако в крайна сметка британският парламент приеме предложената от Мей сделка за Brexit с ЕС. На 24 май са изборите за нов Европейски парламент.

Мей ще пътува до Брюксел в четвъртък (7 февруари), за да каже на лидерите на ЕС, че трябва да направят промени в споразумението за предпазния механизъм на ирландската граница или да се изправят пред възможността от хаотичен Brexit. Засега ЕС категорично не иска да променя предпазния механизъм - т.е. да няма митнически ограничения между Ирландия и Северна Ирландия при липса на търговско споразумение между Великобритания и ЕС след излизането на Обединеното кралство от Съюза.

Същевременно в свой коментар Джордж Фрийдман казва очевидното за всеки - че ако бившият британски премиер Дейвид Камерън е имал и най-малко съмнение, че референдумът за Brexit ще отиде в полза на излизане, е нямало да го проведе.

"Свободната търговия е основният проблем, който дава опора на Brexit. Поддръжниците на ЕС в Обединеното кралство процъфтяваха по време на членството в блока. Но свободната търговия не беше в полза на всички британци и очерняйки гласувалите за Brexit, поддръжниците на Европейския съюз не отчетоха това. Ядрото от поддръжници на Brexit са в индустриалните зони на Обединеното кралство, където хората загубиха работата си, понеже британските компании преместиха фабриките си в други страни, след като Великобритания стана неконкурентноспособна в определени индустрии.

Свободната търговия постави два важни въпроса във Великобритания. Първо, колко време отнема да се видят ползите от нея? В дългосрочен план, тя може да доведе до облаги за всички нации. Но ако сте на 50 години и сте загубили работата си, може и да не живеете достатъчно дълго, за да извлечете ползите. Както е казал Джон Мейнард Кейнс: "В дългосрочен план всички сме мъртви".

Второ, кой извлича ползите от свободната търговия? Въпреки че брутният вътрешен продукт на страната се увеличи, благата не са равномерно разпределени. Значителна част от обществото не споделя просперитета и дори може да страда дълбоко, докато друга част печели. Изглежда, това е реалността, която стои зад гласа "за" Brexit: мнозина спечелиха от свободната търговия, но и мнозина загубиха", коментира Фрийдман. Той добавя и, че референдумът "институционализира огромно социално разделение, възкресявайки презрението на елитите към бедните и омразата на бедните към богатите", защото се смята, че за оставане на Великобритания в ЕС гласуват предимно по-заможните.

Отделен е и въпросът с мирът в Ирландия, който беше гарантиран с членството в ЕС и сега пак излиза на дневен ред.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес