Искат повече контрол: Половината европейци не одобряват как ЕС приема мигранти

26 март 2024, 14:56 часа • 2269 | прочитания

Европейците не одобряват усилията на Европейския съюз да контролира нелегалната миграция и изискват по-строг граничен контрол. Това показва проучване на Euronews, проведено от Ipsos сред почти 26 000 респонденти в 18 държави-членки преди изборите за Европейски парламент, които ще се проведат между 6 и 9 юни.

Още: Един час ВИДЕО с жалби към Путин за руската армия: Къде изчезнаха мъжете и братята ни?

Още: Житейски бизнес план за рускините: Намери си мъж, прати го да умре в Украйна, вземи му парите (ВИДЕО)

51% от европейците имат „негативна“ оценка за въздействието на блока върху миграционната политика, докато само 16% имат „положително“ мнение. Междувременно 32% казват, че въздействието не е било „нито положително, нито отрицателно“.

Тенденцията обхваща полове, възрастови групи и професии и е последователна в повечето страни, където отрицателната страна очевидно надделява. Франция (62%), Австрия (60%) и Унгария (58%) са най-критичните нации, докато Дания (26%), Румъния (27%) и Финландия (32%) са най-малко.

Още: България е готова за "въздушен" Шенген: Ето какво се променя от 31 март (СНИМКИ)

Още: В опит да умилостиви Тръмп: Стармър с предложение към американските технологични компании

Още: Украйна атакува Ростовска и Курска област, Москва отвърна с удари по Одеса (ВИДЕО)

Гласоподавателите на ЕНП

Гласоподавателите на дясноцентристката Европейска народна партия (ЕНП), която беше обвинена, че възприема крайнодесни точки за говорене за изборни цели, са склонни към порицание, но по по-нюансиран начин: 46% казват отрицателно, 20% казват положително и 34 % не казват нито едно от двете. Резултатите идват месец след като е потвърдено, че ЕС е регистрирал 1,14 милиона молби за убежище през 2023 г., най-голямата цифра от 2016 г. насам.

Недоволството

Недоволството от миграционната политика на ЕС се изразява в общо искане за засилване на граничния контрол за борба с незаконната миграция: 71% от анкетираните в анкетата са съгласни, че това трябва да бъде основният фокус през следващите години. Полша (86%), България (83%) и Финландия (83%) регистрират най-високо ниво на подкрепа за този курс на действие, което е мнението на мнозинството във всички изследвани страни. За разлика от тях, 28% от европейците казват, че блокът вместо това трябва да даде приоритет на „политика на посрещане на имигрантите в името на хуманистичните ценности“. Трябва да се отбележи, че две страни на първа линия в Южна Европа, Испания (41%) и Италия (39%), са най-възприемчиви към този подход.

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.04.25 - Възможни ли са избори в Украйна през лятото?

Още: След ужасът в Кочани: Скопие наложи забрана за използването на пиротехника на закрито

Още: Върховният съд на САЩ разреши на Тексас да арестува мигранти

Отговор от директора на Центъра за миграционна политика 

Коментирайки резултатите, Андрю Гедес, директор на Центъра за миграционна политика към Европейския университетски институт, казва, че опасенията, свързани с миграцията, са подхранвани и политизирани от крайнодесни партии. „Можем да видим, че миграцията непрекъснато се превръща във все по-важен въпрос. Значението му нараства и мотивира гласовете на части от електората. Така че това не е най-важният въпрос, но е важен“, казва Гедес пред Euronews. „...Държавите-членки не са съгласни помежду си за това каква трябва да бъде политиката и има непрекъснати спорове относно миграцията“, допълва той.

Още: Издирван от Интерпол на гости в Кремъл: Путин прие Милорад Додик (ВИДЕО)

Още: Земетресение разлюля Исландия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес