Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Икономиката е приоритет за новата власт в Италия

03 септември 2019, 20:45 часа • 2629 прочитания

Движение „Пет звезди“ и лявоцентристката Демократическа партия представиха програмата за управление на коалицията, като на първо място в нея е въпроса за бюджета за 2020 г., предава Reuters.

Още: Три години война в Украйна: Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща пристигнаха в Киев (ВИДЕО)

Още: Шкварек: Вотът в Германия беше своеобразен референдум за войната в Украйна и мигрантите

Партията на Луиджи ди Майо се съгласи да сформира ново правителство с бившите си врагове с цел избягване на предсрочни избори, след като съюзът с „Лигата“ на Матео Салвини се разпадна миналия месец.

Привържениците на Движение „Пет звезди“ гласуват онлайн да подкрепят предложената коалиция. Малко след като започна гласуването, партиите публикуваха програма с 26 точки, която да бъде в основата на планираното правителство.

„Това е много деликатен момент за страната. В него трябва да се работи, като се съсредоточим върху интересите и нуждите на гражданите, на общността, която всички ние образуваме заедно“, заявиха от партията на Ди Майо, призовавайки своите привърженици да подкрепят сделката.

Още: Терорът на Кремъл е откровен ядрен шантаж, Европа е в опасност: Говори посланикът на Украйна след 3 години война

Още: Заради намеса в изборите: Мерц заплаши Мъск със съд

Доходността на италианските 10-годишни облигации достигна рекордно ниски нива във вторник, давайки знак, че инвеститорите вярват, че новата администрация ще встъпи в длъжност, което отклонява риска от предсрочни избори и продължителна политическа нестабилност.

Начело на списъка с политики за новото правителство е ангажиментът да се използва бъдещия бюджет, за да помогне на застоялата икономика да расте, но и обещанието, че новият кабинет няма да застраши публичните финанси.

Италия е втората по големина тежест на дълга в Европейския съюз като част от икономическото производство, а пактът призовава за по-голяма гъвкавост от Брюксел за преодоляване на „прекомерната твърдост“ на съществуващите бюджетни правила.

Подчертавайки социалната справедливост, двете партии обещаха да въведат минимална заплата, да избегнат повишаването на ДДС-то и да увеличат разходите за образование, изследвания и благосъстояние. Програмата също призова за данък върху мултинационалните компании и създаване на публична банка, която да спомогне за стимулиране на развитието в по-бедната южна част на страната.

Още: Папата остава в критично състояние

Още: След срив на изборите: Лидерът на германската Свободна демократична партия се оттегля

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес